Roman bomboš – okradli mi babku
„Ihneď po tomto telefonáte prišiel páchateľ za ženou na miesto jej tr-valého bydliska, kde sa jej predsta-vil ako najlepší kamarát jej vnuka s tým, že prišiel po peniaze, o ktoré ju požiadal cez telefón jej vnuk,“ po-vedala policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Muž zobral 4 000 eur a v čiernom aute odišiel z Krížnej smerom na Tr-navské mýto. Polícia už začala trest-né stíhanie vo veci prečinu podvodu. Páchateľ má asi 40 rokov, vytvorený je aj jeho identikit. Ako sa o nešťast-nej správe dozvedel známy rozhlaso-vý moderátor? „Volala mi príbuzná a pýtala sa, ako mi funguje nové auto. Nerozumel som, žiadne som si totiž nekupoval. Na to moja teta hovorí, že mi predsa babka požičala peniaze. Už som vedel, že je zle a ide o pod-vod.“
„Okamžite sme išli k babke a infor-movali ju, čo sa stalo. Stále netušila, že sa stala obeťou podvodu. Z miesta činu sme volali 158, prišli policajti, obhliadli terén, zaistili stopy a potom sme išli urobiť zápisnicu na policajné oddelenie, spojenú s daktyloskopic-kou analýzou.“
Či si moderátorovu rodinu vybra-li cielene, odpovedať nevie: „Ťažko povedať, sami policajti tvrdia, že podobných prípadov je teraz veľ-mi veľa. Páchatelia vraj využívajú tzv. model vnúčik v núdzi, keď volá neznámy človek starým rodičom a predstavuje sa ako najlepší priateľ ich vnuka, ktorý je v banke a chýba mu hotovosť na nové auto alebo súr-ne potrebuje peniaze na nemocnič-né ošetrenie. Psychologicky sú pá-chatelia podkutí veľmi dobre, a tak starších a dôverčivých ľudí ľahšie obalamutia.“
Ružinovský moderátor radí nielen Ružinovčanom: „Neverte cudzím ľuďom, overte si u vnuka, či ide na-ozaj o pravdu, zavolajte mu z vášho mobilu. Alebo jednoducho nekomu-nikujte, nepúšťajte sa do rozhovoru s neznámou osobou, pretože oni sa už potom chytia a rozvinú tému, ako z ľudí dostať peniaze. V prípade po-dozrivých okolností okamžite volať 158. Vidíme to každý deň, čítame o tom, a predsa je percento okradnu-tých stále veľmi veľké. Prevencie nie je zjavne nikdy dosť.“