Alergia ako bežný štýl života?
Sezónna peľová alergia súvisí s prí-tomnosťou dráždivých alergénov v kvitnúcich rastlinách. Začína sa to lieskou, potom prichádzajú na rad alergici na peľ jelše i ostatných stromov, či už bazy, borovice, smre-ka, jedle, brezy, javora, topoľa, ore-cha, či vŕby, ale i tráv ako ďateliny, skorocela, repky, pŕhľavy, paliny, alebo sedmokrásky. K inhalačným však patria aj alergie na roztoče, srsť, perie a sliny zvierat, na plesne a na rôzne druhy prachu. Spôsobujú problémy s dýchaním a prudké zá-chvaty kašľa.
Časté sú aj celoročné
V populácii sú frekventované aj ďal-šie formy alergie, niektoré z nich ohrozujú pacienta po celý rok, iné v konkrétnej sezóne. Alergia na lieky sa prejavuje kožnou reakciou, opuchmi a vyrážkami, citlivosť na bodnutie hmyzom väčšinou červe-ným opuchom postihnutého miesta a nevoľnosťou, ale v tomto prípade hrozí aj anafylaktický šok.
Ľudia alergickí na chlad trpia za-červenaním pokožky, praskaním kože, kýchaním a kašľom. Citlivo na UV žiarenie reagujú všetci s diagnó-zou slnečnej alergie – po niekoľkých minútach strávených na slnku sa im na tvári a hrudi vyhodia svrbivé vy-rážky, mávajú bolesti hlavy a nízky tlak a môžu skolabovať. Pri potravi-novej alergii je škála zdrojov pestrá. Človek môže trpieť intoleranciou na mlieko a mliečne výrobky, na sóju, morské živočíchy, na arašidy, stru-koviny, čokoládu, jahody, citrusy či iné druhy. Odpoveďou organizmu býva vracanie, bolesti brucha, hnač-ka, opuch slizníc, ťažkosti s dýcha-ním i kožné vyrážky.
Ťažké to majú aj ľudia s kontakt-nou alergiou. Zmenami na koži a výskytom ekzému reagujú na prítomnosť niklu, kobaltu a chró-mu. Tieto látky sa však nachádzajú v mnohých predmetov dennej po-treby – v minciach, kľučkách, čis-tiacich prostriedkoch, zubných pro-tézach či v príboroch, preto je ťažké eliminovať všetky zdroje. Ešte väčší problém majú pri alergii na kov ka-derníci, krajčíri alebo iní remeselní-ci, ktorí denne pracujú s nástrojmi a pomôckami alebo s chemikáliami. A na pírsing môžu títo pacienti úpl-ne zabudnúť.
Príčiny alergie
Alergia je pomýlená imunitná odpo-veď citlivého alebo oslabeného orga-nizmu na prítomnosť alergénu, čoho výsledkom sú zápalové procesy alebo masívna reakcia neraz v podobe ana-fylaktického šoku. Ide o celoživotnú diagnózu, ktorú si však pacient môže držať pod kontrolou. Základom je správna a skorá diagnóza a vhodne nastavená liečba, ale aj štýl života alergika. Ignorovať typické symptó-my ako napríklad v prípade sennej nádchy kýchanie, podráždenie očí a záchvaty kašľa, sa nevypláca. Nelie-čené ochorenie môže prejsť do astmy alebo zmeny na nosových polypoch môžu mať za následok stratu čuchu a opakované zápaly stredného ucha zase zhoršenie sluchu.
Dôvody precitlivenosti
Jedným z faktorov alergie je aj ge-netická predispozícia, po rodičoch nededíme len farbu očí, ale aj zdra-votné ťažkosti. V prípade alergií sa to týka najmä atopického ek-zému, peľovej alergie a alergickej astmy. A šancu, že dieťa bude tiež pacientom alergiológa, ovplyvňujú aj ďalšie faktory – vysoká chorob-nosť v detstve, a tým oslabovanie imunitného systému, slabá črevná fl óra, ktorá tiež výrazne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu, nekva-litná strava, v ktorej chýbajú anti-oxidanty, vitamíny a mastné kyseli-ny a tiež fakt, že dieťa nebolo dojče-né. Imunitný systém si však dokáže-me likvidovať aj neskôr v dospelosti. Konzumujme kalorické a nezdravé jedlá, málo sa pohybujeme, často sa stresujeme, žijeme v znečistenom životnom prostredí, vytvárame si, naopak, sterilne čisté domácnosti, fajčíme a používame priveľa che-mických prípravkov. To všetko môže byť napokon u ľudí s menej odolným organizmom spúšťačom alergických reakcií.
Poznajme všetky zdroje problému
Ochorenie netreba podceňovať a najmä pred dovolenkou sa treba oboznámiť s možnými miestnymi zdrojmi alergénov, na ktoré sme alergickí. Pri alergii na jaseň bude-me mať určite problém s olivami, ktoré rastú v prímorských oblas-tiach. Alergia na palinu je predpo-kladom ťažkostí s konzumáciou zeleru, karotky a petržlenu. V prí-pade, že vždy kýchame v blízkosti liesky, musíme sa vzdať lieskových orieškov a ľudia s alergiou na rozto-če môžu opuchnúť pri ochutnávaní jedla z kreviet, rakov, homárov ale-bo iných morských živočíchov.