Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2019

Vznikne multimediálny pamätník obetiam holokaustu

 

Deviaty septembrový deň sme si pripomenuli 78. výročie obetí holokaustu a rasovo motivovaného násilia. V tejto súvislosti prenikla na verejnosť informácia, že v časti podchodu pod mostom Slovenského národného povstania v Bratislave vznikne multimediálny pamätník, venovaný práve obetiam holokaustu.
 
Na spomenutom mieste by sa mali premietať mená približne 10 tisíc bratislavských obetí zo židovskej komunity. Podľa predsedu Židovskej náboženskej obce Tomáša Sterna si formu premietania zvolili preto, lebo nikde inde nie je taká veľká stena a „nemáme ani priestor, ktorý by bol dostatočne dôstojný na tento účel“.
 
Cieľom je podľa Sterna zreálniť cez takto prezentované mená konkrétnych obetí skutočnú tragédiu, ktorá sa zväčša skrýva za ťažko uchopiteľné čísla. Okrem toho je zámerom projektu obnoviť podchod, ktorý je dlhodobo devastovaný. Termín realizácie, technické vybavenie či financovanie je v štádiu riešenia.
Ako informoval Stern, druhú časť expozície bude tvoriť projekcia historických fotografií s opisom. Tá má priblížiť dejiny židovskej komunity v hlavnom meste. „Návštevník tiež bude môcť absolvovať virtuálnu prehliadku historickým Rybným námestím,“ informoval 
Tomáš Stern.
 
Projekt si bude podľa hovorcu Bratislavy Petra Bublu vyžadovať súčinnosť hlavného mesta v rozsahu vyčistenia priestorov, osvetlenia 
či kontroly elektrických rozvodov.
 
Deň obetí holokaustu
9. septembra 1941 vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala neslávne známy Židovský kódex – Nariadenie o právnom postavení Židov. Išlo o jedno z najtvrdších protižidovských právnych opatrení v Európe. Legislatívna norma obsahovala 270 paragrafov a sumarizovala dovtedy prijaté protižidovské nariadenia a ďalej ich rozširovala. Hoci Židovský kódex bol inšpirovaní nacistickými Norimberskými zákonmi, boli to práve predstavitelia slovenského štátu, ktorí vyslovili vlastných občanov za menejcenných, občania židovského vierovyznania stratili občianske práva. Nasledovalo prenasledovanie, diskriminácia a deportácie židovského obyvateľstva do koncentračných táborov. Väčšina z nich sa, žiaľ, už späť domov nikdy nevrátila.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia sa stal pamätným dňom na Slovensku po schválení poslancov NR SR v roku 2001.
 
V Bratislave máme aj pamätník obetiam holokaustu. Je na Panskej ulici – symbolicky na mieste, na ktorom stála synagóga, pričom odhalený bol v auguste 1997.
 
brez
Foto: ilustračné foto

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising