Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2022

Suverénne triumfy Drobu, Valla a Chrena

Na konci októbra – v čase jesenných prázdnin i „dušičkového“ víkendu – sa konali naprieč Slovenskom historicky prvé spojené regionálne voľby. Volili sme nových primátorov či starostov, županov, župných poslancov i poslancov mestského (obecného) zastupiteľstva. A aby toho nebolo málo, v našom prípade aj starostu mestskej časti či poslancov miestneho zastupiteľstva. Tu je stručný prehľad kľúčových faktov.
 
Začnime volebnou účasťou. V komunálnych voľbách na Slovensku prišlo voliť 2 059 800 občanov, čo prestavuje 46,19 % z celkového počtu oprávnených voličov. Na voľbách do vyšších územných celkov sa zúčastnilo 1 951 522 voličov, volebná účasť teda dosiahla 43,74 %.
 
V Bratislave – v súlade s väčšinou papierových predpokladov – zvíťazil Matúš Vallo s podporou strán Team Vallo, Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita. Úradujúci primátor získal podporu 86 981 Bratislavčanov (60,20 %) a o vyše 46-tisíc hlasov zdolal svojho najväčšieho vyzývateľa Rudolfa Kusého (40 063 hlasov, 27,72 %), ktorého podporovali SME RODINA, KDH, ZA ĽUDÍ, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, SZÖVETSÉG – ALIANCIA. Ani jeden zo zvyšných šiestich kandidátov na primátora hlavného mesta nezískal aspoň 5 % hlasov. V metropole Slovenska bola účasť na úrovni 36,88 %.
 
„Je pre mňa obrovská radosť a česť byť znovu zvolený za primátora. Najväčším darom nášho mesta sú ľudia, ste to vy, a ja som nesmierne rád, že s naším Teamom Bratislava môžeme pre vás pracovať ďalšie štyri roky,“ uviedol staronový primátor Matúš Vallo a doplnil: „Ďakujem všetkým Bratislavčankám a Bratislavčanom, ktorí ste nám dali hlas. Ďakujem však aj tým, ktorí nám hlas nedali. Vystavili nám spätnú väzbu a vašou kritikou ste nám ukázali, kde sa máme zlepšiť. Berieme si to k srdcu a nasledujúce štyri roky sa budeme s ešte väčším odhodlaním a porozumením uchádzať aj o vašu dôveru.“
 
Väčšinu v bratislavskom mestskom zastupiteľstve má víťazná koalícia Team Bratislava, PS a SaS (až 29 zo 45 poslancov). Ďalší piati noví poslanci kandidovali ako nezávislí, piati za stranu SOM Slovensko, traja sú zo strany STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, dvaja za TÍM RUŽINOV a jeden za koalíciu SME RODINA, KDH, ZA ĽUDÍ, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, SZÖVETSÉG – ALIANCIA.
 
Ružinov zastupuje v bratislavskom mestskom zastupiteľstve podľa vopred známeho kľúča 7 poslancov. Konkrétne Martin Chren z TÍM-u RUŽINOV, ktorý získal od ľudí najvyššiu dôveru (12 669 hlasov). Ďalšími zvolenými Ružinovčanmi sú Martin 
Patoprstý (TÍM RUŽINOV), Jakub Vallo, Monika Ďurajková, Marek Machata, Lucia Štasselová a Kamil Bodnár  (všetci z trojkoalície Team Bratislava, PS, SaS).
 
Ako dopadli župné voľby?
Podľa očakávania triumfoval doterajší župan Juraj Droba z koalície SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava so ziskom 136 983 hlasov (63,60 %). Druhý skončil kandidát strán SMER – SD, SNS Ján Mažgút so ziskom 
28 911 hlasov (13,42 %), tretí Ivan Bošňák, kandidát koalície DS, ODS – Občianski demokrati Slovenska, SPOLU, ŠANCA (18 445 hlasov = 8,56 %) a tesne štvrtý Dušan Velič z koalície strán ZA ĽUDÍ, SME RODINA, KDH, Magyar Fórum - Maďarské fórum (17 420 hlasov = 8,08 %).
 
Droba ešte počas volebnej noci v sprievode svojej manželky a syna v Liberálnom dome poďakoval za podporu svojej materskej strane a ocenil aj spoluprácu s partnerskými stranami. Ostatných päť rokov v BSK považuje za úspešný príbeh. Vyzdvihol tiež prácu zamestnancov kraja. Staronový župan mieni pokračovať v podpore školstva, kde je hrdý na to, čo sa mu podarilo. Prioritou sú aj riešenia v doprave a takisto sociálne služby, zdravotníctvo či kultúra.
 
Čo sa týka Ružinova, naša mestská časť má v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja 6 poslancov. Zvolili sme si Martina Chrena (TÍM RUŽINOV), Moniku Ďurajkovú, Ján Buocika, Jakuba Valla, Mareka Machatu (všetci štyria z SaS, PS, Team Valo) a Martina Patoprstého (TÍM RUŽINOV).
 
Autor: rob
Foto: Facebook – Matúš Vallo má rád Bratislavu
Facebook – Sloboda a Solidarita 
 
 
 
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising