Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2022

Stromček, hudba, medovníky, lokše, varené víno, ale najmä ľudská blízkosť. Poďte na vianočné trhy

Čoraz skoršia tma, chladnejšie dni a závan zimy sú zároveň predzvesťou, že sa blížia najkrajšie sviatky v roku. Pred nimi sa v našom hlavnom meste tradičné konajú vianočné trhy. Hoci v ostatných dvoch rokoch úradovala pandémia koronavírusu, všetko sa našťastie vracia do starých koľají.
 
Slávnostné otvorenie trhov sa uskutočnilo 25. novembra spoločným rozsvietením vianočného stromčeka, trhy potrvajú až do 22. decembra. Návštevníci sú deň čo deň svedkami atraktívneho kultúrneho programu, poteší ich krásna výzdoba, úžasné koledy a k tomu všetky tie dobroty – kapustnice, medovníky, lokše či varené víno.
 
„Vianočný trh je najmä miestom, kde zdieľame pokojnú atmosféru prichádzajúcich sviatkov a tešíme sa z plánovaných, ale aj náhodných stretnutí. Usmievame sa na seba, úprimne si navzájom prajeme krásne Vianoce a všetci sa snažíme byť na druhých tak trochu lepší. Vianočný trh je jednoducho o ľudskej blízkosti, ktorá nám tak chýbala v posledných rokoch,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. Doplnil, že magistrát pokračuje s novým konceptom vianočných trhov, ktorý je zameraný na kvalitu a šetrnosť k prírode. Minimalizuje sa odpad prostredníctvom vratných pohárov, dôsledným triedením a kompostovateľným riadom. Návštevníci určite privítajú na pohľad také detaily, akými sú napríklad možnosť bezhotovostnej platby kartou či dezinfekčné stanice.
 
Bohatý program na viacerých frontoch 
Program počas vianočných trhov na Hlavnom a Františkánskom námestí je plný hudby a hovoreného slova.
 
Štvrtky patria živému čítaniu v podaní slovenských hercov a herečiek 
– o 17.00, pričom zabezpečovaný je aj preklad do posunkového jazyka.
 
Piatky a soboty prinášajú koncerty známych i menej známych slovenských hudobníkov – o 20.00.
 
Nedeľná ponuka zas poteší rodiny s deťmi – od 14.00. 
 
Známe osobnosti spoločenského a kultúrneho života sa podelili o svoje obľúbené vianočné skladby i priania, ktorými pravidelne vyčarujú úsmev ľuďom na námestiach. V spolupráci s hudobným dramaturgom Pavlom Hubinákom z nich vznikajú špeciálne vianočné playlisty, ktoré hudobne sprevádzajú trh.
 
Novinkou vianočných trhov je stánok hlavného mesta Bratislavy s ponukou výnimočných a originálnych darčekov zo špeciálne pripravenej edície „Bratislavské ikony“.
 
Trhy s charitatívnym rozmerom
Program sa odohráva nielen na známych námestiach, ale aj v  koncertno-výstavnej sieni Klarisky, kde sú pripravené adventné koncerty či obľúbené swapy. Oblečenie, hračky a knihy, ktoré si na swapoch nevymeníte, odovzdajú organizátori ľuďom v núdzi, čo dáva akcii aj pekný charitatívny rozmer.
 
Ešte doplníme, že na Primaciálnom námestí sa nachádza obľúbený Vianočný les. Deti z bratislavských základných i špeciálnych základných škôl ozdobili vianočné stromčeky na námestí vlastnými originálnymi dekoráciami z prírodných materiálov. Stromčeky budú neskôr odovzdané do charitatívnych organizácií, združení pre ľudí bez domova či do rodín, ktoré sú v náročnejšej sociálnej situácii.
 
Hrejivá atmosféra v ťaživej dobe
Môžeme konštatovať, že vianočná nálada sa šíri a vinie celou Bratislavou, čo prispieva predsa len k lepšej atmosfére aj v ťažkej dobe, ktorú žijeme. Aj mestské časti či mestské organizácie sa podieľajú na rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach vianočného zamerania. Miestne trhy, adventné koncerty, vianočné čítania, vianočná električka, výstavy, kvízy, bazáre, divadelné predstavenia a tak ďalej, a tak ďalej.
 
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí v akejkoľvek miere prispievajú k hrejivej atmosfére v našom meste. Ale azda najviac treba v tejto súvislosti poďakovať hlavnému organizátorovi vianočných trhov – Bratislavskému kultúrnemu a informačnému stredisku (BKIS).
 
Tak teda, šťastné a veselé!
 
Autor: rb
Snímka: bkis.sk   
 
 
 
 
 
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising