Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 1/2018
Obrátená pyramída je národnou kultúrnou pamiatkou!
1. marec 2018 - 14:14
Budovu Slovenského rozhlasu vyhlásil Pamiatkový úrad koncom minulého roka za národnú kultúrnu pamiatku.
Ikonická budova na Mýtnej ulici v Bratislave pochádza z architektonickej dielne Štefana Ďurkoviča a Štefana Sveteka. Hoci projekt bol navrhnutý už v 60. rokoch minulého storočia, samotnú stavbu dokončili v roku 1983. Odvtedy až dodnes patrí takmer s 83 metrami k najvyšším stavbám v našom hlavnom meste. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa v nej nachádza koncertná sieň s priam dokonalou akustikou, ktorá necháva vyniknúť krásny zvuk jedného z najväčších organov na Slovensku.
Stavba storočia
Pred sedemnástimi rokmi získal tento symbol uvoľnenej povojnovej architektúry na Slovensku dokonca prestížne ocenenie, Stavba storočia v kategórii občianske stavby. Stalo sa tak nielen pre nezvyčajný vzhľad, ale aj originálne a nadčasové riešenie celej stavby. Ako uvádzajú pamiatkari na svojej webovej stránke: „Objekt s výraznou expresionisticky tvarovanou formou pyramídy je odkazom na najaktuálnejšie súdobé prejavy neskorej moderny vo svete. Nákladná experimentálna stavba je svedectvom doby, priaznivo naklonenej veľkorysým riešeniam, ktorá umožnila tvorcom experimentovať, použiť progresívne technológie a konštrukčné princípy.“
Pre niekoho pútavý, pre niekoho iného menej pútavý vzhľad dodnes rezonuje. Kým v minulosti sa naň laici, spolu s odborníkmi pozerali prevažne s údivom, od roku 2012 si na nej zvykne zgustnúť britský denník The Telegraph, ktorý ju pravidelne zaraďuje do výberu najškaredších stavieb sveta. V každom prípade, aj negatívna reklama je reklama.
Timo