Na vlnách Dunaja: 90 rokov plavby
Stalo sa tak prvýkrát v dejinách, keď hlavnou témou v sídle bratislavského Múzea dopravy STM je vodná, osobitne lodná doprava. Jej dejiny na našom úseku Dunaja siahajú do dávnej minulosti. Intenzívna plavba po európskej vodnej tepne zabezpečovala kontakt so susednými i vzdialenými krajinami. Predovšetkým však umožňovala suchozemskému Uhorsku kontakt s krajinami pri mori. Z hospodárskeho i z vojenského hľadiska bola doprava na Dunaji mimoriadne významná.
Výstava Na vlnách Dunaja bola pripravená pri príležitosti 90. výročia vzniku plavebnej spoločnosti, ktorá po prvý raz v dejinách niesla vo svojom názve aj meno našej krajiny. Stalo sa tak len niekoľko rokov po vzniku Československa, štátu, ktorý po roku 1918 otvoril cestu k našej národnej dospelosti a vlastnej štátnosti.
Dunaj na svojej púti z Nemecka do Čierneho mora prechádza cez Slovensko v dĺžke 172 km a dotýka sa aj našej mestskej časti. Aj tento krátky úsek nám otvára atraktívne možností kontaktu s málo poznaným svetom veľrieky. Škoda, že z bývalej Československej plavby Dunajskej sa zachovalo iba torzo techniky, z ktorej mohlo byť zaujímavé múzeum. Škoda aj nevyužitia Dunaja na prepravu osôb, ako bol populárny Propeler, hoci sa ozývajú hlasy na nové prepojenie bratislavské brehu s petržalským a odtiaľ do Eurovey a späť. Všetky veľkomestá využívajú fenomén veľrieky, len Bratislava akosi zaostáva...
Text a snímky Jozef Lehocký