Miletička - kde priateľom chutí najlepšie
S trhoviskami sa rád zoznamoval aj Marco Polo. V Taliansku podľa dochovaných materiálov okoštoval na trhoch jemnú porchettu, v Španielsku si pochutnával na tapas, v istanbulských bazároch zasa na cesnakových tureckých jedlách. Neboli mu cudzie trhy v Číne, Thajsku, v Indii a v Keni. Spevák Marián Kochanský miloval Centrálne trhovisko v Bratislave natoľko, že dokonca tomuto miestu venoval aj jeden zo svojich hitov. Po jeho predčasnej smrti nechýba na počesť speváka na „Miletičke“ pamätná tabuľa. Humoristovi Julovi Satinskému by sa zasa nebol rátal deň, keby ho nezačal na Malom trhu, neďaleko ktorého býval aj s rodinou. Trhovníčky poznal po mene, dobre vedel, ktoré Bulharky majú dobré reďkovky a ktoré Záhoráčky zasa ponúkajú najlepšiu kyslú kapustu. Trh na Žilinskej sa do pamäti novinárov a spisovateľov zapísal kapustovými strapačkami.
Stará tržnica čaká
Trhy s ponukou jedla a pitia nie sú v súčasnosti novinkou. Už v roku 1910 dokončili v Prešporku Starú tržnicu podľa návrhu mestského inžiniera Gyulu Laubnera. Vyše päťdesiat rokov slúžil tento apartný priestor verejnosti ako jedinečné miesto, na ktorom sa dalo kúpiť od zeleniny cez mäso, ryby až po syry a údeniny všetko. Neskôr sa tržnica využívala ako televízne štúdio a po jej rekonštrukcii v 90. rokoch minulého storočia tiež začala načas fungovať tak ako predtým. Niekto tam chodieval nakupovať, iní zasa zamierili do prívetivej viechy na decko vínečka. Často sa tam zjavili známi herci, spisovatelia či vydavatelia. Škoda, že v súčasnosti Stará tržnica vo svojej kulinárskej podobe s malými reštauráciami, palacinkárňou, langošmi, lokšami, ale aj s mastnými a oškvarkovými chlebíkmi už nefunguje. Mesto ako by už niekoľko mesiacov nevedelo, čo s touto budovou. Pár spoločenských podujatí, ktoré v poslednom čase prichýlila, je len malou náhradou toho, čím bývala. Rovnako sú na tom osirelé stánky bývalého Malého trhu, ktorý sa presťahoval na legendárnu Poľnú ulicu v Bratislave. Z dvadsiatich miest slúži iba pár, čo je veľmi málo pre turistov a ešte menej pre spestrenie kvality života okolitých obyvateľov, ktorí boli na trhové ceny a produkty v tomto priestore zvyknutí.
U susedov inak
Vo Viedni už pred polstoročím fungoval Karmelitánsky trh, na ktorom, podľa pamätníkov najviac vo štvrtok, prosperoval hlavne Rybí lokál. Práve v ňom ponúkali sladkovodné ryby a morské sardinky, ktoré si kupovali najmä viedenskí katolíci, aby dodržali piatkový pôst. Celkom iné vône sa šírili z Hannoverského trhu, kde medzi sebou súperili pečené klobásky a jemné frankfurtské párky. V tom čase sa hovorilo o Viedenčanoch, že k životu potrebujú troch ľudí – zubára, daňového poradcu a trhovníka s klobáskami. Karme-litánsky trh vo Viedni síce stále funguje, no najexkluzívnejšie sa naobedujete na rozsiahlom Naschmarkte. Napríklad v krásnej reštaurácii Neni, alebo v rybacej reštaurácii Umar, kde ponúkajú ryby chytené iba v divokej vode. Okrem týchto zariadení je tam množstvo ázijských reštaurácií rôznych kvalít. Mnohým však chutí aj pohár sektu, ktorý si doprajú s grilovanými krevetami, a tak pri nakupovaní strávia príjemné sobotné predpoludnie.
Eva Nová
Foto: Desana Dudášová