Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2024

Leto s nimi bude zvládnutejšie

Fontána Družba na Námestí slobody, Maximiliánova (Rolandova) fontána na Hlavnom námestí, fontána Lev s erbom pred Starou tržnicou na Námestí SNP či fontána Dievča so srnkou na Hviezdoslavovom námestí. To je len zlomok z celkovo spustených 36 bratislavských mestských fontán, ku ktorým prirátajme trinásť pitných fontánok, hmlovú fontánu či osem vodných rozprašovačov. Spoločne predstavujú modrú infraštruktúru mesta a počas leta nielen skrášľujú, ale najmä osviežujú život v Bratislave.
 
Samotnému uvedeniu fontán do prevádzky predchádzalo viacero zásahov vrátane revízie elektroinštalácií, kontroly tesnosti spojov na rozvodoch, prípojok, čerpadiel, riadiacich systémoch, tesností 
bazénov fontán a dávkovačov fontán.
 
Boli obnovené bazény fontán, realizovalo sa vyčistenie od nánosov nečistôt, vodného kameňa a vykonali sa povrchové úpravy prostredníctvom ochranných náterov. Aj počas samotnej letnej sezóny budú uskutočňované kontroly na dennej báze – revízie funkčnosti riadiacich systémov, dávkovania bazénovej chémie, stavov technických hodnôt či technologických zariadení, aby fontány bezproblémovo spĺňali svoj účel.
 
Fontány so statusom Národnej kultúrnej pamiatky
Niektoré fontány pripomínajú kultúrne dedičstvo a sú zároveň Národnými kultúrnymi pamiatkami. Ide konkrétne o fontány Ganymedova, Kačacia, Maximiliánova, Palugyayova studňa alebo Studňa u Červeného raka. „Na fontánu Puk lipy v Ružinove sa začalo správne konanie o vyhlásení za Národnú kultúrnu pamiatku,“ informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.
 
Ako vznikli?
Najstaršou fontánou na území Bratislavy je Maximiliánova fontána. Bola vybudovaná na pokyn kráľa Maximiliána II. po vypuknutí požiaru pri hrách usporiadaných pri príležitosti kráľovskej korunovácie. Ide o renesančnú fontánu, pričom jej posledná rekonštrukcia do pôvodného renesančného vzhľadu sa uskutočnila v roku 2019. 
 
Ganymedova fontána sa stala prvou verejnou fontánou s výlučne okrasnou funkciou, nie na čerpanie vody pre okolité domy. Od jej vzniku v roku 1888 ju zdobí orol s rozprestretými krídlami. Námetom pre jej vznik bol antický mýtus o mládencovi Ganymedovi, ktorý bol unesený do sídla bohov na Olympe Diom premeneným na orla. Od doby svojho vzniku dotvára celok s budovou niekdajšieho Mestského divadla. 
 
Kačacia fontána je v novobarokovom štýle. Jej autorom je bratislavský sochár Robert Kühmayer, vytvoril ju v roku 1914. Pri jej tvorbe sa inšpiroval povesťou o vodníkovi a skamenených chlapcoch. Fontána má byť pomstou mladého urazeného vodného princa voči miestnym bratislavským chlapcom, ktorí boli k nemu krutí.
 
Počty
Bratislava má celkovo vyše 150 fontán. Mnohé z nich patria mestským častiam, majiteľom hotelov, nákupných centier a ďalším právnym subjektom.
 
Správcom mestských fontán je Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy. To zabezpečuje údržbu a prevážku celkovo 55 zariadení vrátane 38 fontán.
 
„Fontány v našom meste majú nielen estetickú funkciu, ale sú nezastupiteľné aj pri ochladzovaní v letných mesiacoch a udržiavaní kvalitnej mikroklímy vo svojich lokalitách,“ dodal hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
 
Autor: rob
Foto: MM
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising