Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2022

Labutí pavilón či Záhradná reštaurácia. Železná studnička bude ešte atraktívnejšia

Keď prídete k miestu, víta vás oznam: „Ideme sa pokúsiť obnoviť lesk a slávu Železnej studničky. Držte nám palce.“ Stavebné práce v atraktívnej lokalite Bratislavského lesoparku napredujú, na Labuťom pavilóne už pribudla veža.
 
Repliku pavilónu stavia rodinná firma podnikateľa Alojza Hlinu na mieste niekdajších Ferdinandových kúpeľov z 19. storočia. „Máme tú česť robiť stavbu s vežou na najkrajšom mieste v Bratislave. Bude to svetská stavba slúžiaca verejnosti – Labutí pavilón na Železnej studničke. V krásnom prostredí lesoparku bude stavba, ktorá nám, poviem pravdu, dáva riadne zabrať,“ napísal A. Hlina na sociálnej sieti.
 
Cieľom je, aby areál na Železnej studničke robil radosť návštevníkom a tí tam radi trávili svoje voľné chvíle.
 
Zaujímavosťou je, že na mieste, kde stojí nový pavilón, vyrástol v minulosti náletový krásny platan (mohutný cudzokrajný listnatý strom), ktorý vážil aj s koreňmi 14 ton. Lenže prišiel čas, keď musel Labutiemu pavilónu ustúpiť. Došlo k rozhodnutiu, že obrovský platan sa posunie približne o 70 metrov. To sa aj podarilo pomocou obrovského 100-tonového žeriavu. Podľa Hlinu: „To, že platan prežil, i keď tomu nik neveril, vytvára legendu. Legendu, že to miesto je čarovné a čo sa v ňom dohodne, to prežije.“
 
V objekte Labutieho pavilónu bude kaviareň libresso, kníhkupectvo so študovňami, resp. výstavný priestor s kultúrno-spoločenskou funkciou. Projekt počíta aj s oddychovými zónami, detským ihriskom či ohradami so zvieratami. Obnoviť sa má aj objekt pohostinstva Rotunda.
 
Na svadbu iba bez auta
Súčasťou areálu má byť aj Záhradná reštaurácia vrátane prednáškovej miestnosti. Výnimočne sa tam budú konať aj svadby. „Už máme aj prvé objednávky na svadby, len chcem upozorniť, že to je jediné miesto na Slovensku, kde na svoju svadbu musíte prísť pešo, koňom, bicyklom, MHD. Ak zvládnete takúto ‚obeť‘, zvládnete aj manželstvo,“ položartovne komentoval A. Hlina.
 
Autor: rob
Foto: Orava-stav
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising