Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2019
Kto sa stane najväčším Slovákom?
15. január 2019 - 12:17
Verejnoprávna RTVS pripravila anketu o najväčšom Slovákovi, ktorá je licencovaným formátom britskej verejnoprávnej televízie BBC. Do súťaže sa zapojilo 24-tisíc hlasujúcich, ktorí určili 100 najväčších Slovákov. Nasledovať bude ešte jedno hlasovanie, po ktorom z finálovej desiatky spoznáme víťaza.
Finálová desiatka je vlastne jedenástkou, keďže o jednu pozíciu sa podelili solúnski bratia Cyril a Metod. Medzi najlepšími sú štyria politici – Milan Rastislav Štefánik, Alexander Dubček, Gustáv Husák a Andrej Hlinka. Jedinou ženou, ktorá sa dostala medzi najlepších, je speváčka Marika Gombitová. Tá však následne poslala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že je dojatá z podpory fanúšikov, ale „som sa rozhodla prenechať miesto osobnosti, ktorá je možno menej známa, no pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná“.
Na 11. mieste figuroval vojak Jozef Gabčík, hrdina protinacistického odboja, ktorý v Operácii Anthropoid so spolubojovníkmi úspešne previedol atentát na nacistického pohlavára a zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Športovcov reprezentuje v elitnej desiatke cyklista Peter Sagan, v TOP TEN je aj kňaz Anton Srholec, zbojník Juraj Jánošík či osobnosť slovenského národného obrodenia v 19. storočí Ľudovít Štúr.
Politici v prvej stovke
Zo súčasných aktívnych politikov skončil viacnásobný premiér Robert Fico na 35. mieste, prezident Andrej Kiska obsadil 55. priečku, predseda parlamentu Andrej Danko 58. miesto a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák 68. priečku.
Najviac hlasov spomedzi ponovembrových politikov získal Vladimír Mečiar, ktorý sa umiestnil na 15. mieste. Exprezident Michal Kováč skončil 75., Rudolf Schuster 86. Expremiérka Iveta Radičová bola v hodnotení 51., expremiér Mikuláš Dzurinda o deväť priečok nižšie – 60. Zaujímavosťou je, že medzi najväčšími Slovákmi sa ocitol aj súčasný český premiér slovenského pôvodu Andrej Babiš (89. miesto).
Kuriozity či kritika
Za kuriózne môžeme považovať aj 38. miesto Adely Vinczeovej, ktorá anketu moderuje. V rebríčku sa nachádzajú aj osobnosti, ktoré by samy seba za Slovákov sotva označili – napríklad uhorská a česká kráľovná a rakúska arcivojvodkyňa Mária Terézia (22. miesto) či maliar, filmový tvorca a priekopník pop-artu Andy Warhol (14. priečka), ktorý sa narodil aj zomrel v Spojených štátoch amerických.
Výsledky ankety sa nezaobišli bez kritiky. Napríklad podpredseda SNS Anton Hrnko si myslí, že z ankety by mal byť vylúčený Juraj Jánošík a narážal aj na umiestnenie zavraždeného novinára Jána Kuciaka (umiestnil sa na 13. pozícii). „… veľmi vysoko sa tam objavili ľudia, s prepáčením, ktorí sa stali obeťami svojich zamestnávateľov, dávajúci im podpisovať toxické články bez toho, aby ich vôbec informovali, že by to mohlo mať na nich negatívne až fatálne dôsledky… Pán Rezník (generálny riaditeľ RTVS, pozn. red.), žiadam vás, aby ste zo zoznamu vylúčili Juraja Jánošíka, ktorý bol riadnym súdom odsúdený aj za vraždu domanižského farára a nikdy nebol rehabilitovaný!“ napísal Hrnko na Facebooku.
Kritiku z iného súdka adresoval hlasovaniu aj poslanec NR SR za SaS Peter Osuský: „To, že si hlasujúci v ankete o najväčšieho Slováka vyberú ako č. 15 Mečiara a v prvej desiatke je zbojník Husák, a aby komunistov nebolo málo, tak logicky i Dubček, je obraz krajiny, v ktorej vyhráva Smer sériovo voľby a Harabin je reálnym kandidátom.“
Čo bude nasledovať?
SMS hlasovanie o celkovom víťazovi odštartovalo v prvý deň nového roka a potrvá do 1. mája, keď sa dozvieme meno najväčšieho Slováka. RTVS počas tohto času (od 20. februára do 24. apríla) pripraví desať dokumentov, v ktorých predstaví každého z finalistov.
Buček
Foto: RTVS