Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2019
Do nového roka s novým primátorom Matúšom Vallom
15. január 2019 - 13:25
Matúš Vallo je vo funkcii primátora Bratislavy takmer dva mesiace. Ako si zvyká na novú prácu, čo všetko sa mu v živote zmenilo a aké sú jeho plány na rok 2019, nám prezradil v exkluzívnom rozhovore.
Do nového roka ste vykročili už vo funkcii primátora hlavného mesta Slovenskej republiky. Dali ste si v tejto súvislosti nejaké predsavzatie?
Pred poslednou poradou v roku sme si s kolegami napísali zoznam dôležitých krokov, ktoré potrebujeme v krátkom čase urobiť. To je moje predsavzatie.
Aký bude podľa vás rok 2019 pre Bratislavčanov?
Chcel by som, aby život v Bratislave prinášal menej stresu a viac radosti. Chcel by som, aby magistrát k tomu vytváral čo najlepšie predpoklady. Úprimne však poviem, že tento rok bude asi zaťažkávacou skúškou, hlavne v súvislosti s rozsiahlymi dopravnými uzáverami, ktoré vyvolala stavba obchvatu D4/R7 a tiež stavba vo štvrti Mlynské nivy. Je na nás, aby sme našli dopravné riešenia, ktoré čo najviac eliminujú negatívne dosahy na dopravu v Bratislave.
Mali ste počas sviatkov aj nejaké pracovné povinnosti alebo ste prácu mohli vypustiť, aby ste sa venovali rodine?
Podarilo sa mi okrem Štedrého dňa mať aj jeden víkend pre seba a svoju manželku Lindušku. Po dlhých mesiacoch volebnej kampane a intenzívneho nástupu do úradu to bol náš prvý spoločný víkend. Ale od Silvestra som naspäť vo svojich plánoch aj povinnostiach.
Pred nástupom ste vyzvali Iva Nesrovnala, aby nepodpisoval žiadne zmluvy. Rešpektoval to?
Áno, odovzdanie úradu zo strany Iva Nesrovnala prebiehalo veľmi korektne.
Keďže stále pretrvávajú zimné mesiace, nedá mi nespomenúť jednu situáciu. Krátko po vašom nástupe do funkcie ste museli skonštatovať, že Bratislavčanom neviete garantovať odhrnuté chodníky. Čo treba urobiť pre to, aby ste o rok nemuseli obyvateľom hlavného mesta túto správu zopakovať?
Je treba mať poriadok v evidencii chodníkov. Dnes je v Bratislave zhruba 400 chodníkov, ktoré nemajú svojho správcu a nie sú evidované v sieti komunikácií. Potrebujeme urobiť pasportizáciu tejto siete a potom objednať zimnú údržbu na aktuálny stav a počet štvorcových metrov chodníkov. Bude to mať, samozrejme, vplyv aj na rozpočet pre zimnú údržbu, a to nielen mesta, ale aj mestských častí. Proces pasportizácie je však administratívne veľmi náročný, nie je to otázka mesiacov, ale skôr rokov. V každom prípade sa chceme aj s mestskými časťami do toho hneď pustiť.
Okrem neodhrnutých chodníkov Bratislavu dlhší čas trápi zložitá dopravná situácia. Myslíte si, že sa dá nájsť riešenie na to, aby ľudia netrávili v zápchach väčší čas ako doteraz, pokiaľ bude zatvorený zjazd a výjazd na Prístavný most kvôli výstavbe R4D7, a rovnako aj úsek na Mlynských nivách v dôsledku výstavbu autobusovej stanice?
Pokiaľ nepríde k istej zmene návykov, asi nie. My sa pokúšame o bus pruh na Gagarinovej a o samostatnú obchádzkovú trasu pre MHD v oblasti Mlynských nív. MHD by teda mohla byť rýchlejšia a čím bude rýchlejšia, tým viac ľudí ju bude využívať. Pokiaľ by aj počas uzáver chodili v kritických úsekoch autami všetci tak ako doteraz, fakticky by sa nedalo vyhnúť ešte väčším zápcham.
Jednou z najväčších výziev roka 2019 budú pre Bratislavu hokejové majstrovstvá sveta. Plánuje mesto pred týmto mimoriadne sledovaným po-
dujatím posilniť dopravu, prípadne nejakým spôsobom upraviť okolie Hlavnej stanice, resp. iné miesta?
Mesto bude reagovať na dopravnú situáciu v súvislosti s hokejovými majstrovstvami sveta. Ale potemkinovské premaľovávanie stanice, aké poznáme z minulosti, už nebude. Hlavnú stanicu treba vyriešiť jednou veľkou rekonštrukciou spolu s Predstaničným námestím a nie účelovými dočasnými „riešeniami“ pre majstrovstvá sveta. To si musí uvedomiť aj štát, že Bratislava potrebuje Hlavnú stanicu, na ktorú môžeme byť hrdí a nielen takú, za ktorú sa budeme menej hanbiť. Samozrejme, ale čistenie okolia stanice alebo bezpečnosť v jej okolí musíme posilniť.
Je Bratislava pripravená z hľadiska bezpečnosti na nápor zahraničných turistov?
To je otázka aj na štátnu políciu a musím povedať, že s novým policajným prezidentom sme si v otázke bezpečnosti v Bratislave porozumeli.
Máte pre obyvateľov hlavného mesta nejaký odkaz?
Bratislavčanom a Bratislavčankám prajem, aby im život v meste prinášal menej stresu a viac
potešenia, aby sa tu cítili bezpečne, spokojne a priateľsky. A aby rovnako bezpečne a spokojne prežívali aj svoje súkromné životy v kruhu rodiny a priateľov.
Filip Timár
Foto: Kancelária primátora Bratislavy