Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2022

Dajte si pozor na podvodné telefonáty

Policajný zbor opakovane vyzýva seniorov, aby boli ostražití a dali si pozor na telefonáty, v ktorých predovšetkým od starších ľudí pýtajú peniaze.
 
 
Naše babky a naši dedkovia sú veľmi zraniteľnou skupinou. Predsa len, vekom ubúdajú sily, títo ľudia sú dôverčivejší a často bezbranní. To neraz zákerne zneužívajú podvodníci, ktorí zavolajú seniorom, predstavia sa, že sú ich príbuzní, lekári či zdravotné sestry, a žiadajú od nich peniaze na rôzne účely.
 
„Za uplynulé obdobie sa množia prípady podvodu páchaného práve na senioroch s veľmi podobným modusom operandi. Volajúci seniorovi oznámi, že jeho príbuzný zapríčinil dopravnú nehodu, pri ktorej zranil nejakú osobu. Keďže je váš príbuzný v šoku, v bezvedomí, v nemocnici, alebo pre svoje zranenia nemôže komunikovať, ale súrne potrebuje peniaze na zaplatenie škody, ošetrenie alebo vyplatenie peňazí poškodenému, páchatelia vás žiadajú, aby ste prípad neoznámili polícii,“ upozornil riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II 
plk. Mgr. Roman Fekete.
Doplnil, že podvodníci zakaždým volajú viackrát za sebou, niekedy dokonca v neskorých nočných hodinách. Žiadajú, aby dôchodcovia peniaze, ktoré majú doma či v banke, odovzdali neznámym osobám, ktoré si ich prídu prevziať osobne. Prípadne žiadajú, aby boli peniaze vložené na konkrétne číslo účtu v banke, respektíve poslané na účet cez finančnú službu do zahraničia.
 
Príznačné tiež je, že podfukári počas samotného telefonátu dôrazne upozorňujú, aby ste nikoho nekontaktovali, s nikým sa o tejto veci nerozprávali, lebo váš príbuzný bude mať problémy so zákonom alebo pôjde do väzenia.
 
„V tejto súvislosti Policajný zbor SR ďalej upozorňuje, že podvodníci 
a zlodeji ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník, ako získať dôveru seniorov, preto buďte obozretní 
a ak máte pochybnosť alebo vás do niečoho tlačia, nehanbite sa a poproste o radu susedov, rodinu, prípadne ihneď volajte políciu na bezplatné číslo 158,“ 
doplnil vo výzve R. Fekete.
 
Autor: rob
Foto: ilustračné foto 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising