Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 02/2017
Ako funguje elektronizácia služieb?
4. máj 2017 - 10:16
Hlavné mesto spustilo elektronické poskytovanie svojich služieb na stránke www.sluzbyba.sk. Obyvatelia tak môžu komunikovať so svojimi úradmi rýchlejšie, efektívnejšie a predovšetkým pohodlnejšie. Bratislava sa zapojila do projektu elektronizácie služieb, ktorý je financovaný z fondov Európskej únie. Súčasné vedenie mesta naštartovalo tento projekt v marci 2015, pritom ako priznalo, bolo za tým veľa práce a úsilia. „Mestským častiam sme za pomoci samostatného projektového manažéra a ďalších zástupcov mesta poskytovali maximálnu súčinnosť pri realizácii jednotlivých verejných obstarávaní a rovnako aj pri nastavovaní fungovania služieb v rámci portálu,“ uviedol riaditeľ Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy a zároveň šéf riadiaceho výboru projektu Martin Maruška.
Samospráva poskytuje služby informačné, oznamovacie a transakčné. K informačným má prístup každý, na oznamovacie je potrebné mať elektronický občiansky preukaz kvôli potvrdeniu totožnosti občana a transakčné je možné tiež robiť väčšinou len s elektronickým občianskym preukazom. Vysvetľuje výkonný riaditeľ a predseda spoločnosti Lomtec.com, ktorá pre mesto zabezpečovala vytvorenie samotného integrovaného informačného systému bratislavskej samosprávy, Miroslav Ličko: „Ten (elektronický občiansky preukaz, pozn. red.) je potrebný v prípade, keď si odpoveď vyžaduje právne záväzný dokument – rozhodnutia, stanoviská. Viaceré zrealizované elektronické služby použitie elektronického občianskeho preukazu nevyžadujú.“
Elektronicky je možné zabezpečiť 85 povinných služieb. Spomeňme informovanie o územnom pláne, platenie miestnych daní (napríklad daň za psa), informovanie o sociálnych službách, poskytovanie opatrovateľskej služby, informovanie o uzávierke miestnych komunikácií, poskytovanie jednorazovej dávky v hmotnej núdzi, prenájom nebytových priestorov obce, pripomienkovanie návrhu rozpočtu obce, pripomienkovanie územného plánu obce, vybavovanie sťažností a pod. Dá sa prehlásiť si trvalý pobyt či informovať sa o materských školách, ale možností je podstatne viac.
„Hlavné mesto spolu s mestskými časťami využilo možnosť financovať elektronizáciu služieb prostredníctvom Operačného programu Bratislavský kraj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 85 %,10 % zo štátneho rozpočtu a spoluúčasti mesta vo výške 5 % (čo predstavuje 96 689,83 eura). Celková hodnota projektu je vyčíslená na 2 777 754,59 eura s DPH, z toho hlavné mesto 1 933 796,40 eura a ostatní partneri – mestské časti – 843 958,19 eura. Na tento projekt bolo možné získať nenávratný finančný príspevok vo výške 2 638 866,86 eura,“ uvádza sa na oficiálnej internetovej stránke hlavného mesta.
Robo