Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 05/2019
25. mája poďte voliť!
10. máj 2019 - 14:20
Podľa najlepšieho vedomia a svedomia, ale hlavne príďte. Taký je náš odkaz pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 25. mája 2019 od 7.00 do 22. 00.
Budú to v poradí 12. voľby do EP, zároveň štvrté na Slovensku. V rámci Európskej únie sa uskutočnia v termíne od 23. mája do 26. mája.
Zúčastniť sa na nich môžu občania, ktorí v deň volieb dovŕšili vek minimálne 18 rokov. Za europoslanca môžu byť volení občania starší ako 21 rokov. Hlasovanie je, samozrejme, tajné.
Slovensko dosiahlo v minulých voľbách pred štyrmi rokmi jeden negatívny rekord, a síce mali sme najnižšiu volebnú účasť z celej EÚ. Voliť prišlo len 13,05 % oprávnených voličov, čiže približne 560-tisíc ľudí. Je to do istej miery paradox, pretože veľa ľudí oceňuje prínosy Európskej únie pre nás, no na voľby príde len zlomok z nich. Zvýšiť volebnú účasť tak zostáva azda najväčšou výzvou pre všetkých kompetentných na Slovensku. Aj preto vznikla iniciatíva tentorazidemevolit.eu.
Prečo ísť voliť?
Európska únia a európsky parlament majú väčší význam, než si myslíme, menia aj naše mesto a náš región. V Európe čelíme viacerých výzvam – od zmeny klímy po migráciu, od ochrany osobných údajov po nezamestnanosť mladých ľudí. Európska únia a europarlament riešia napríklad aj oživenie obchodu, ochranu spotrebiteľov, podporovanie výskumu a ďalšie konkrétne témy, ktoré majú vplyv aj na život na Slovensku.
Fakty o voľbách
Pre prípad odchodu Veľkej Británie z EÚ (čiže reálneho vykonania tzv. brexitu) schválili europoslanci zmenu počtu mandátov pre jednotlivé členské krajiny. V praxi to znamená, že počet poslancov v Európskom parlamente by sa znížil z terajších 751 na 705. Keďže to však neznamená zníženie o ten istý počet, koľko poslancov má v súčasnosti Spojené kráľovstvo (je ich 73), Slovensko bude mať v novom „systéme“ o jeden mandát navyše. Dnes zastupuje SR v Európskom parlamente
13 poslancov. Kandidátku do eurovolieb podalo na Slovensku 31 politických strán. Métou na to, aby danú stranu reprezentoval aspoň jeden poslanec v europarlamente, je zisk 5 % hlasov z voličov, ktorí prídu voliť. Následne sa počet kresiel pre jednotlivé politické strany prerozdelí podľa stanoveného kľúča vzhľadom na počet mandátov pre Slovensko. Prirodzene platí, čím viac percent od ľudí, tým viac mandátov v Bruseli. Funguje aj systém tzv. krúžkovania preferovaných kandidátov. U vami vybranej politickej strany môžete zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov (ak zakrúžkujete viac ako dvoch, hlas pre politickú stranu je platný, avšak preferenčné hlasy sa nezarátajú nikomu).
Oficiálne výsledky eurovolieb sa aj na Slovensku dozvieme až po tom, čo sa v Taliansku v nedeľu o 23.00 uzavrú volebné miestnosti.
Dá sa voliť s hlasovacím preukazom?
Voliči si môžu vybaviť aj tzv. hlasovací preukaz. V čase distribúcie našich novín už len osobne. Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu najneskôr posledný pracovný deň pred konaním volieb (čiže v piatok 24. mája; v Ružinove do 12.00), pričom obec vám vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Preukaz je však platný len s občianskym preukazom, resp. s pobytovým preukazom občana Európskej únie. Občiansky preukaz si musíte priniesť do volebnej miestnosti, ak volíte aj vo svojom okrsku, keďže slúži na overenie totožnosti a trvalého bydliska.
Je možné objednať si prenosovú volebnú urnu?
Ak zo závažných, najmä zdravotných dôvodov nemôžete ísť odvoliť vo volebnej miestnosti vo svojom okrsku, môžete požiadať o hlasovanie mimo nej. Zástupcovia komisie však za vami prídu len v rámci
vášho okrsku. Pokiaľ máte hlasovací preukaz, príde za vami komisia z okrsku, kde sa práve budete nachádzať. Ako informuje mestská časť Bratislava-Ružinov, urnu si môžete objednať aj počas týždňa, aj v deň volieb na telefónnych číslach 48 284 318 alebo 48 284 338.
Na záver praktická rada pre Ružinovčanov: Boli ste voliť v prezidentských alebo predtým v komunálnych voľbách? Vaša volebná miestnosť je presne na rovnakom mieste. Poďte voliť.
Róbert Buček
Foto: internet