Kategória: Životný štýlČíslo: 11/2013
Veľký poklad v malej škrupinke
8. január 2014 - 9:36
Dôvodov, prečo pochrúmať denne za hrsť orieškov, je viac než dosť. Okrem toho, že naozaj chutia, sú hlavne veľmi zdravé. Napriek tomu počas večerného relaxu pred televíznou obrazovkou vyjedáme z misky častejšie slané a v oleji vyprážané zemiakové lupienky než lieskové či vlašské orechy. Ako sa správne preladiť? Skúsme byť na chvíľu v koži ortodoxných vegetariánov, pre ktorých sú chrumkavé plody jedným z potravinových pilierov.
Medzinárodné orechové menu
Orechy boli ako dar prírody prirodzenou súčasťou stravovacích zvykov aj našich predkov. Nefungovali len ako operatívna pochúťka na zasýtenie, jednotlivé národy zakomponovali orechy ako dôležitú ingredienciu aj do mnohých receptúr. Číňania radi pridávajú búrske oriešky do mäsových jedál, Kalifornčania vylepšujú mandľami chuť plnky do rýb a moriaka, Indovia využívajú výnimočnosť kešu orieškov pri príprave hydinových jedál, podľa stredomorských zvykov trónia v šalátoch i v jedlách z mäsa pistácie a naše staré mamy piekli rady múčniky s vlašskými orechmi.
Banka plná zdravia
Orechy sú bankou užitočných látok prospešných zdraviu. V prvom rade obsahujú množstvo kvalitných bielkovín, preto sa im hovorí aj vegetariánske mäso. No na rozdiel od živočíšnych zdrojov, ako je mäso a mliečne výrobky, orechy nepodliehajú tak rýchlo skaze a nenájdeme v nich toxické metabolity, ako je napríklad kyselina močová. Z orechov vyťažíme aj tuky tvorené nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré naše telo potrebuje získať z potravy, lebo si ich nevie vyrobiť samo. Ich nedostatok sa môže prejaviť suchou pokožkou, kožnými zápalmi, nervovými chorobami a u detí spomaleným rastom. Prítomný horčík pomáha zvládať stres a je dobrou prevenciou pred svalovými kŕčmi, antioxidanty chránia organizmus pred rakovinou a vláknina zase zabezpečí dobré trávenie. Denne stačí skonzumovať 15 až 20 malých alebo 5 až 10 väčších orechov na to, aby sme si znížili hladinu cholesterolu
a zlepšili pružnosť ciev, a tým sa starali o kondíciu celého srdcovo-cievneho systému. Zároveň budeme mať dobrý energetický základ na zvládanie pracovných povinností a zvýši sa aj činnosť mozgu. A vďaka orechom sa staráme o svoj vzhľad, pretože priaznivo pôsobia na pružnosť pokožky, pevnosť nechtov a lesk vlasov. Dôležité však je, aby sme ich konzumovali v naturálnej podobe a nie pražené a solené.
Pozor na hranice životnosti
Kupovať by sme mali zdravé orechy, ktoré nie sú zatuchnuté, plesnivé či červivé. Mladé majú bledú dužinu, u starších zožltne. Kvalitné mandle nesmú byť zase mäkké a sklovité. Ak jadrá uväzníme do vzduchotesnej nádoby a uskladníme v tmavej, chladnej a vetranej miestnosti, vydržia nám v dobrom stave 2 mesiace. V chladničke ich môžeme mať 4 mesiace a v mrazničke pol roka. Dobrou alternatívou je aj zaváranie. Čerstvo vylúpané jadrá necháme vyschnúť, potom ich naložíme do suchých zaváracích pohárov, uza-
vrieme a sterilizujeme 20 minút v pare. Orechom, najmä vlašským, škodí svetlo, na ktorom rýchlo zoxidujú. Vlhko zase vyprovokuje tvorbu plesní, ktoré môžu poškodiť pľúca, črevá, žalúdok i nervový systém. Podobne znehodnotené orechy treba okamžite vyhodiť.
Dobré rady z kuchyne
Mleté orechy sa pokazia rýchlejšie, preto ich melieme tesne pred prípravou múčnika alebo dezertu.
Ak potrebujeme nasekané orechy, potrebné množstvo jadier vložíme do mikroténového vrecúška a pobúchame ich tĺčikom na mäso. Tvrdá škrupina sa dá lúskať ľahšie po krátkom pobyte v chladničke, bude krehkejšia. Roztĺkanie uľahčí aj ponorenie orechov do slanej vody na 6 hodín.
Väčšie množstvo, ktoré potrebujeme pri vianočnom pečení, môžeme dať medzi dva hárky voskového papiera a rozdrviť valčekom na cesto.
Ak dáme lieskové orechy s hnedou šupkou na pár minút pod horúci gril, budú sa ľahšie šúpať. Účinné je aj krátke opraženie na panvici alebo na plechu v rúre, lieskovce potom vyváľame v utierke.