Kategória: Životný štýlČíslo: 01/2015
V rytme samby či valčíka
10. február 2015 - 9:39
Tanečnica, ktorú si mnohí zafixovali ako hviezdu z televíznej súťaže Let´s Dance, učí Ružinovčanov hýbať sa v rôznych hudobných rytmoch. Mirka Kosorínová, známa tanečnica i trénerka tanca, im dáva už tri roky sympatickú šancu vo svojej tanečnej škole Smiem prosiť? priamo v Retre.
Tancuje celá rodina, mohli by sme pokojne skonštatovať. Pretože v tanečných sálach sa v rôznych kurzoch striedajú doslova všetky vekové kategórie – od najmenších drobcov cez mladých ľudí a zrelých tatkov či maminy až po ľudí v dôchodkovom veku. Zdá sa, že v tejto škole platí zásada – nikdy nie je neskoro začať. Povedzme aj s baletom pre dospelých. A dokonca je oň aj veľký záujem. Netreba si pod ním, samozrejme, predstaviť klasický obraz štíhlych dievčat v sukničkách. „Ide o prvky baletu, kde sa ľudia učia správnemu držaniu tela, dobrej stabilite a robia niečo preventívne aj pre zdravie svojej chrbtice. Ja som kedysi ako dieťa mala problémy so skoliózou a práve balet mi v tomto smere veľmi pomohol,“ vysvetľuje Mirka Kosorínová. A tanec všeobecne je podľa trénerky výborným typom fyzickej aktivity, pretože naučí ladnému pohybu a ženám bez veľkej námahy pekne formuje postavu. Pri tanci sa totiž prirodzene zapájajú všetky svaly, takže má priaznivý vplyv na panvové, chrbtové i svalstvo končatín, najmä nôh. Navyše sa absolvuje s hudbou, a tým aj s väčším potešením, preto pretancovaná hodina ubehne rýchlejšie ako 60 minút strávených na stacionárnom bicykli. A na dôvažok je to príležitosť aj na kontakt s ľuďmi. Často sa stáva, že počas absolvovania niekoľkotýždňového kurzu si ľudia nájdu nových známych, ba dokonca i priateľov.
Rytmické batoľatá
Deti do tanečnej prípravky prijímajú od 4 rokov. Učia sa tu rôznym základným rytmom, neskôr sa rozhodnú, či pôjdu smerom ľudového alebo spoločenského tanca, prípadne baletu či hip hopu. „My sme hranicu ešte posunuli. Do kurzu baby dance k nám chodia batoľatá od 1 do 3 rokov. Hravou formou tu absolvujú ľahké rytmické cvičenia, vlastne pri speve a veršovačkách iba napodobňujú pohyb rodičov,“ hovorí trénerka. Staršie deti si môžu okrem tanečných kurzov vybrať aj športovo-pohybovú prípravu vhodnú najmä pre chlapcov, ktorej súčasťou sú aj gymnastické prvky. A pre možné muzikálové hviezdy v budúcnosti je motivačný aj dramatický krúžok, kde sa deti učia základom prednesu
a spevu.Dospelých láka najmä spoločenský tanec. Chodia páry i osamelí jazdci, pre každého sa však nájde partner pre zvládanie viedenského i anglického valčíka, čače, foxtrotu, džajvu či tanga. I najťažších krokových variácií v rytme samby či quickstepu.
Keď sa blíži ples
Niekto by si povedal, že zvládnuť valčík predsa nemôže byť problém. Ale keď sa postaví na parket, zrazu je v rozpakoch. Odbúrať zábrany a urobiť z nešikovného skôr suverénneho tanečníka pomáhajú práve kurzy spoločenského tanca.
A pretože je obdobie plesov a zábav, kde sa klasika vyžaduje, ponúka tanečná škola v týchto týždňoch aj rýchlokurz alebo tiež individuálne lekcie, kde sa záujemcom osobne venuje niektorý z 12 trénerov tanečnej školy. Šancu majú rovnako páry, ako aj sólo tanečníci, ktorí sa len plánujú na spoločenskom podujatí s niekým zoznámiť. A pretože plesy a bály majú svoje pravidlá a boduje len ten, kto sa na podobnej akcii dobre orientuje, v tanečnej škole môže získať aj takéto informácie. „Učíme svojich klientov, ako sa na plese správať, čo si obliecť alebo ako vyzvať dámu do tanca a odviesť ju elegantne na parket. Tým všetkým môže každý len zabodovať,“ hovorí Mirka Kosorínová. Aj nová plesová sezóna poskytuje príležitosť nám všetkým zaskvieť sa v tom najreprezentatívnejšom zmysle slova. Charakter tanca či spôsob, akým podáme ruku, možno nie sú najdôležitejšie veci na svete. Ale ráta sa aj spôsob, ako si dokážeme prejaviť vzájomnú úctu i v spoločenskom kontakte. Stále je to o porozumení medzi ľuďmi. A o kvalitnej komunikácii, tentoraz vo fraku a v dlhých šatách, z ktorej profitujú obe strany.
Alžbeta Slováková