Kategória: Životný štýlČíslo: 03/2015

V prírode na nás číha kliešť

 
Kliešť je drobný hmyz, ktorý rozmermi nebudí veľký rešpekt. A predsa sa ho bojíme. Dôvodom je, že si poctivo plní úlohu tradičného nositeľa nebezpečnej nákazy a jeho výskyt sa z roka na rok rozširuje okrem klasických aj na iné teritóriá. Už sa ho nemusia obávať iba obyvatelia Trenčianskeho alebo Nitrianskeho kraja, ale aj Bratislavčania. Najnovšie vyhovuje kliešťom už aj tunajšia flóra a klíma, najmä listnaté a zmiešané lesy s množstvom krovitého porastu.
 
Kliešť parazituje na človeku i na zvieratách. Nebezpečná je hlavne samička, ktorá si ukrytá v tráve alebo na konárikoch kríkov podľa pachu vyberá obete. Keď sa jej podarí prichytiť na pokožke, prisaje sa a v mieste vpichu vstrekne anestetikum, takže postihnutý nepociťuje žiadnu bolesť. Keď hmyz saje krv, vďaka ktorej zväčší svoj objem až dvestonásobne, vypúšťa do krvného obehu obete so slinami aj vírus a ten sa napokon dostáva do centrálnej nervovej sústavy. Môže tak vyvolať encefalitídu alebo boreliózu, vážne ochorenia, ktoré niekedy skomplikujú zdravotný stav človeka aj na celý život.
 
Zápal mozgových blán
Prvé príznaky encefalitídy pripomínajú chrípku. Postihnutý človek je unavený, má teplotu, bolí ho hlava a máva črevné ťažkosti. Po 2 až 3 týždňoch prepukne ochorenie naplno. Prejavuje sa vysokou horúčkou, veľkou bolesťou hlavy, stuhnutou šijou a vracaním. Typickým je aj tras pier, nekoordinovaný pohyb očí, chaotické pohyby tela a končatín a problémy s artikuláciou. Aj po úspešnej liečbe hrozia trvalé následky – svalové obrny, chronické bolesti hlavy i psychické problémy, najmä zhoršenie koncentrácie a sklon k depresiám.
 
Pozor aj na boreliózu
V tomto prípade sa v mieste vpichu objaví zväčšujúca sa škvrna, ktorá svrbí 
a môže sa sfarbiť až do fialova. Infikovaný má navyše horúčku a bolesti svalov 
a býva unavený. Neskôr infekcia spôsobuje rôzne prejavy poškodenia nervového, kĺbového a kardiovaskulárneho systému ako bolesti hlavy, chrbta a končatín, stuhnutie šije, poruchy hybnosti a obrnu lícneho nervu. Zápal môže zasiahnuť aj srdce. V chronickom štádiu postihuje kĺby, kožu i nervový systém.
 
Účinná prevencia
Dobrou správou je, že proti encefalitíde sa dá očkovať, zlou, že proti druhému typu nákazy borelióze zatiaľ vakcína neexistuje. Zaočkovať by sa mali v každom prípade všetci majitelia chát, ktorí všetky víkendy v sezóne trávia v prírode, ale aj turisti, hubári, poľovníci, lesní robotníci a rybári. A tiež deti a ľudia so slabším imunitným systémom, ktorí sa chystajú na pobyt 
v peknom lesnom prostredí. Opatrní by sme mali byť všetci aj pri konzumácii nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov od stánkových predajcov, pretože infekcia sa môže vyskytovať aj 
v potravinách od týchto hospodárskych zvierat, ktoré sú často terčom kliešťa. 
 
 Alžbeta Slováková
Snímka: autorka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising