Pri požiari nepodliehajte panike
Majetok zachránila voda
Požiar z bytu na prízemí vystrašil obyvateľov paneláka v skorých ranných hodinách a zapísal sa do ich pamäti ako traumatizujúca udalosť vďaka nepozornosti osamelého 84-ročného muža, ktorý zabudol, že si ohrieva vodu na čaj. Ešte dva týž-
dne po nej nechceli ľudia o šokujúcom dni rozprávať. Jediný, kto sa o nepríjemný zážitok s nami podelil, bol Ing. Anton Gúth. Ráno si ako zvyčajne išiel do kuchyne zobrať lieky, a keď sa vrátil do spálne, manželku, ktorá sa prebrala, čosi znepokojilo. Upozornila ho na praskavý zvuk. Išiel teda k vchodovým dverám, a keď ich otvoril, nemohol uveriť. Z bytu oproti šľahali dvojmetrové plamene. Vedel, že musí okamžite niečo urobiť a na pána v zrelom veku reagoval skutočne neuveriteľne rýchlo. „Bolo mi jasné, že ak začnú horieť dvere, oheň sa dostane až do nášho bytu. Preto som sa snažil, aby boli stále mokré,“ hovorí pán Anton. Nahádzal promptne handry do vane a plné vody ich prikladal na celú plochu dverí. Jeho manželka medzitým zavolala požiarnikov a políciu. Trvalo to nejaký čas, kým hasiči začali oheň likvidovať, preto v záchrane svojho majetku pokračoval. Je až neuveriteľné, že týmto spôsobom dokázal ochrániť celý interiér bytu, obhorená je len vonkajšia strana dverí a steny okolo. A ani sa pritom nezranil. „Som rád, že sa mi to podarilo. A tie dvere ma až tak nemrzia, aj tak sme ich plánovali vymeniť,“ hovorí neoficiálny hrdina. Pre svoju manželku je ním stopercentne.
Tragický skok
Najviac poškodený zostal, samozrejme, byt, kde oheň vznikol. Bol taký obrovský, že kúdoly dymu sa valili chodbou smerom hore. Mnohí obyvatelia z vyšších poschodí si len zobrali narýchlo deky a utekali dole schodmi von z domu. Ostatných pomáhali evakuovať záchranné zložky, piatich dokonca hospitalizovali v nemocnici pre problémy s dýchaním. Jedna mladá žena však situáciu zle zhodnotila a spanikárila. Keď otvorila vchodové dvere, dym sa začal valiť dnu do bytu na piatom poschodí, ktorý mala prenajatý, a začala sa dusiť. Napokon vyšla na okno a v šoku skočila, aj keď na ňu mnohí kričali, aby to nerobila. Dopadla však na betónové schody pred panelákom a spôsobila si ťažké zranenia hlavy i končatín. Jej stav je stále vážny. Urobila fatálnu chybu. Odborníci v prípade, že v dome horí, odporúčajú utesniť vchodové dvere mokrými uterákmi, presunúť sa na opačný koniec bytu, pohybovať sa skôr pri zemi, lebo vo vyšších zónach hrozí intoxikácia splodinami z plameňa, a ústa i nos zakryť navlhčeným uterákom, a tým chrániť dýchacie cesty. Z vyšších poschodí treba ísť pešo, výťah je nebezpečný. Jednak funguje ako komín, takže sa ním najmä z pivničných priestorov šíri oheň smerom hore, a navyše môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu. Aj výťah na Nezábudkovej dostal zabrať. Podľa pracovníka firmy Liftprogress, ktorá realizuje opravu: „Vymeniť sme museli celý vlečný kábel. A dávame do poriadku aj znehodnotené vodiče, ktoré sa pod vplyvom tepla doslova spiekli. Je to dosť nepríjemná práca. Zatiaľ sme na druhom poschodí a ešte nevieme, pokiaľ bude poškodenie siahať.“
Mimochodom, „vinník“ bol bezprostredne po udalosti hospitalizovaný a neskôr ho previezli do domu dôchodcov, takže svojich susedov už ohrozovať nebude. Otázkou ostáva, koľko podobne nepozorných ľudí medzi nami stále žije.
Alžbeta Slováková
Snímky: autorka