Kategória: Životný štýlČíslo: 05/2015
Opäť sa máme báť čierneho kašľa a záškrtu?
3. september 2015 - 12:40
Problémom nie je systém zdravotníckej starostlivosti, sofistikovaným celoplošným očkovaním proti viacerým závažným ochoreniam patríme dlhodobo k vzorným krajinám. Dôvody, prečo začína tento problém rezonovať, sú v zásade dva.
Nákaza zvonku
V prvom rade je na príčine nedostatočne prísna legislatíva v niektorých krajinách, európske nevynímajúc. Napríklad v bývalých republikách Sovietskeho zväzu sa v tomto smere zdravotnícka starostlivosť zhoršila a u niektorých ročníkov došlo k výpadkom v celoplošnom očkovaní. Týka sa to aj Lotyšska a Ukrajiny, kde sa práve vyskytli prípady záškrtu či čierneho kašľa. V prvej menovanej zaznamenali dokonca i prípady úmrtia na záškrt. A možná infekcia nehrozí len z týchto oblastí. Obavy vzbudzuje aj mohutný príliv imigrantov zo vzdialených krajín z iných svetadielov, kde celoplošné očkovanie nemusí byť samozrejmosťou, ako je to u nás.
Oslabenie zvnútra
Šíreniu nákazy nahráva aj správanie časti nášho obyvateľstva. V posledných rokoch sa medializovali výnimočné prípady zdravotných komplikácií po aplikácii vakcíny a výsledkom je, že niektorí rodičia odmietajú dať svoje dieťa zaočkovať. Takto dieťa, samozrejme, vystavujú riziku, že sa ako nechránené môže veľmi ľahko infikovať a vážne ochorieť. Žiaľ, tým sa zároveň spĺňa druhá podmienka prenosu. Nestačí len zdroj, ale aj vhodný objekt, ktorým býva práve nezaočkované dieťa. Na Slovensku navyše bojujeme aj so sociálne zaostalou časťou rómskej komunity, ktorá napriek osvete a iniciatívnej starostlivosti zdravotných zariadení ignoruje povinnosť chodiť k detskému lekárovi a chrániť svojich potomkov vakcináciou. Zatiaľ sú neprispôsobiví obyvatelia osád ohrození najmä žltačkou a bežnými infekciami, ale v budúcnosti sa môžu i vinou tejto skupiny Rómov šíriť práve choroby z minulosti rýchlejšie.
Nepriateľa treba poznať
Mnohí sa s pojmom záškrt či čierny kašeľ stretli jedine v románe alebo historickom filme. Aké riziko pre malého pacienta predstavujú? Záškrt vyvoláva vysoko nákazlivá baktéria produkujúca toxín, ktorý spôsobuje masívny rozpad tkanív. Pri záškrte dochádza k zdureniu uzlín, opuchnutiu mandlí i podnebia a tvorbe krvácajúcich rán pokrytých žltobielymi pablanami v oblasti krku, čo môže viesť k problémom s dýchaním až k uduseniu dieťaťa. Príčinou smrti môže byť aj postih srdcového svalu či obličiek a napokon zlyhanie orgánu, ale aj po prežití pretrvávajúce zdravotné ťažkosti. Čierny kašeľ spôsobuje rovnako baktéria šíriaca sa vzduchom. Do dvoch týždňov po nakazení sa kašeľ zmení na ťažké záchvaty, pri ktorých pacient očervenie až zmodrie a vydáva výrazné zvuky (preto sa nazýva aj somársky kašeľ) a neraz vykašliava hustý hlien alebo aj dávi. Hrozia viaceré riziká – krvácanie do spojoviek, vznik hematómu pod očami, poranenie ústnej dutiny, krvácanie z nosa alebo aj kŕče a krvácanie do mozgu a u dojčiat porucha dýchania či dokonca udusenie. Problémom je, že od malých detí sa môžu nakaziť aj starší členovia rodiny, ktorí majú pre chronické ochorenia oslabenú imunitu.
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka