Kategória: Životný štýlČíslo: 02/2014

Kúsok či radšej celú tabuľku čokolády?

Čokoláda je pojem, ktorému sa koria viaceré oblasti nášho života. Zvykneme si ňou robiť radosť i zajesť smútok, je kráľovnou v dielňach cukrárov, niektoré kozmetické salóny na nej postavili svoje know how a Belgicko dokonca svoj národný imidž. Slušný základ, aby sme jej zverili úlohu hovorcu nášho citu. Preto sa asi najčastejšie v rukách valentínsky obdarovaného ocitne veľká mliečna čokoláda alebo bonbóny s karamelom. 
 
Na skok do histórie
Vzácnou bola odjakživa. Už starým Aztékom hrkotali vo vrecku namiesto mincí kakaové bôby, cenili si ich ako platidlo. Čokoládu považovali za pokrm bohov a zázračný liek zároveň. Európa mala šancu poznať tento zázrak prírody až v 16. storočí, keď plody kakaovníka z Ameriky dopravili na lodiach Španieli a naučili obyvateľov starého kontinentu kakaové bôby spracovať. Netrvalo dlho a čokoládu servírovanú v šálkach popíjali králi, ale aj ich poddaní. Vtedy ešte horkú. Lahodnejšiu verziu prinieslo až 19. storočie, keď sa do pôvodnej receptúry pridalo mlieko a cukor, a keď sa z bôbov podarilo vylisovať kakaové maslo. Na ďalšom zdokonaľovaní produktov z čokolády sa podieľali najmä Holanďania a Belgičania.  
 
Pre srdiečko i pleť
Čokoláda pomáha zvládať stres a je osvedčeným zdrojom energie, preto nechýba v ruksaku žiadneho športovca, turistu či horolezca. Obsahuje minerálne látky, najmä vápnik, železo a horčík, ktorý zlepšuje kondíciu srdca a mozgu. Prítomné antioxidanty chránia pred rakovinou, aterosklerózou, kardiovaskulárnymi ochoreniami i zápalovými procesmi. Predpokladom je však konzumácia čokolády s čo najvyšším obsahom kakaa. Dokonca v niektorých krajinách sa táto maškrta predpisuje lekármi ako dobrá prevencia pred vysokým krvným tlakom. No aj tu platí – všetko s mierou. Čokoláda je bohatým zdrojom kalórií, sto gramov sladkej maškrty ich obsahuje až 500, preto by sme si mohli rýchlo znehodnotiť snahu zbaviť sa sviatočne nadobudnutých kilogramov.
Čokoláda tiež spomaľuje starnutie našich buniek. Vitamíny A a E pomáhajú vyživovať pleť a dodávať jej elasticitu, čo moderná kozmetika využíva pri aplikovaní čokoládových masiek na tvár. Wellness centrá zase ponúkajú kúpele v horúcej čokoláde a ako skrášľujúcu procedúru čokoládovú masáž. A je tu ešte vlastnosť zaujímavá pre zamilované páry – čokoláda patrí k osvedčeným afrodiziakam.  
 
Čokoládové pêle-mêle
Hoci čokoláda v domácnosti dlho nášmu maškrteniu nezvykne odolávať, občas sa môže jedna tabuľka zatúlať v komore. Horká si kvalitu udrží rok, mliečna len pol, do chladničky ju však nedávajme. 
Biely povlak je len estetickým defektom, chuťové vlastnosti neovplyvní.
Pre svoje vlastnosti sa čokoláda hojne využíva pri varení a pečení. Najmä pri príprave zákuskov, polevy, plnky do múčnikov, peny či sladkých dezertov. Ak pridáme do čokoládovej polevy šľahačku, bude jemnejšia. Hoblinky na zdobenie torty získame ľahšie postrúhaním čokolády, ktorú sme dali na pol hodiny do chladničky.
Čokoláda obsahuje dvakrát viac flavonoidov ako červené víno a trikrát viac týchto ochrancov zdravia ako zelený čaj.
Poznáme niekoľko druhov čokolád: nesladenú čiže horkú, tmavú, bielu, mliečnu, ľadovú (pred konzumáciou ju treba schladiť) a couverture s vysokým obsahom kakaového masla najvyššej kvality.
Slováci skonzumujú na osobu ročne okolo 6 kilogramov čokolády, Švajčiarov však tak rýchlo nedobehneme, tí zvládajú až 11 kilogramov sladkej maškrty.

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising