Kategória: Životný štýlČíslo: 02/2015

Keď do života zasahuje počasie

 
Jar je typická premenlivým počasím. A hoci sa na toto ročné obdobie každý veľmi teší, napokon môže niekomu spôsobiť aj nečakané ťažkosti. Najmä jedincom vnímavým na počasie. Meteosenzitívnosť dokáže život občas poriadne znepríjemniť.
 
Odborníci tvrdia, že na meteorologické zmeny reaguje citlivo až 40 percent obyvateľstva. Väčší predpoklad na podobné problémy majú obyvatelia mesta. Žijú pohodlnejšie bez väčšej fyzickej námahy, takže sú menej otužilí. Negatívny vplyv má aj častý pobyt  v klimatizovanom prostredí či elektromagnetické žiarenie zo všetkých zdrojov, ako je televízor, počítač či mobil, ktorých sa nikto dobrovoľne nevzdá. Lepšie sú na tom ľudia na vidieku, ktorým nechýba dostatok pohybu a väčšia spätosť s prírodou.
 
Jarne zaskočení
Pri náhlych výkyvoch atmosférických tlakov bývajú mnohí podráždení a malátni, často vyčerpaní a zhoršuje sa aj ich koncentrácia, čím sa znižuje schopnosť šoférovať. Najmä prílivom teplého vzduchu, čo je typické pre jarné obdobie, sa reakcie ľudí vrátane vodičov spomaľujú. Ak deň predtým pršalo a fúkal silný vietor, práve počas krásneho slnečného dňa sa paradoxne zvyčajne zvýši štatistika dopravných nehôd na cestách. Tento jav by nemali podceňovať autodopravcovia ani samotní profesionálni šoféri. Precitlivenosť na počasie v sychravých dňoch môže u niekoho odštartovať emočnú rozladenosť až depresiu. A náhle premeny počasia sú náročné aj pre starších ľudí, ktorých adaptačné mechanizmy už dobre nefungujú.
 
Trpia hlavne chronickí pacienti
Pri predpovediach počasia sa zvykne uvádzať aj záťažový stupeň. V skutočnosti ide len o orientačné číslo a výpovednejším je zdravotný stav človeka. Pretože na poveternostné podmienky reaguje každý chronický pacient inak. Najcitlivejší na zmenu sú pacienti s chorobami kardiovaskulárneho systému, pri prudkom znížení tlaku im hrozí infarkt. Ten ohrozuje i diabetikov, ktorí majú cukrovkou poškodené periférne cievy. Precitlivení na výkyvy teplôt sú aj ľudia trpiaci chronickou migrénou. Rovnako pacienti s reumou, artritídou či artrózou, ktorí pociťujú veľké bolesti v postihnutej časti tela, či ľudia 
s pooperačnými jazvami, alebo so starými zraneniami. Astmatikom prekáža skôr daždivé počasie, zhorší sa im vtedy dýchanie. A opačne reagujú ľudia s nízkym tlakom a poruchami tepelnej regulácie – prekáža im prílev teplého vzduchu. 
 
Rozhodne životný štýl   
Všetci ľudia s konkrétnou diagnózou by mali v jarných mesiacoch denne sledovať prognózy vývoja počasia, aby si na záťažové dni nenaplánovali náročnú cestu alebo priveľa pracovných povinností, ktoré napokon pre fyzické ťažkosti nezvládnu. A všímať podobné informácie sa odporúča aj ostatným. Aby dokázali čeliť prudkým teplotným rozdielom najmä teraz po zimných mesiacoch, mali by si vyčerpaný organizmus posilňovať správnym životným štýlom. 
 
K úspešnému zvládnutiu jarného počasia pomôže niekoľko princípov správnej životosprávy:
--orientácia na ľahšie pokrmy, 
- dodržiavanie pitného režimu, 
- konzumácia ovocia a čerstvej jarnej zeleniny pre prísun vitamínov, 
- dostatok kvalitného spánku a relaxu,
- pohybové aktivity najmä na čerstvom vzduchu,
- otužovanie pobytom v saune či plávaním.
 
Dôležité je aj vhodne sa obliekať s možnosťou operatívnej alternatívy. Aby sa človek v teplom dni nepotil v hrubom kostýme alebo, naopak, neprechladol 
v silnom vetre, pretože ráno uveril prognóze slnečného dňa a obliekol si len tričko 
s krátkymi rukávmi. Jarné počasie býva totiž nevyspytateľné a zradné.
 
Alžbeta Slováková
Snímky: autorka

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising