Kategória: Životný štýlČíslo: 09/2013

Domov by mal byť bezpečným útočiskom

Tak veľmi sa spoliehame na bezpečnosť nášho domáceho azylu, že ju vnímame skôr ako bezpodmienečne nevyhnutný fakt. V skutočnosti nás aj doma ohrozujú technické prvky, ktorými si plníme interiér.

Snahou vybaviť domácnosť modernými pomôckami, aby sme si zjednodušili a spríjemnili život, si môžeme napokon ublížiť. Už samotná klimatizácia, ktorú využívame často najmä v letných mesiacoch, sa môže napokon zmeniť z dobrého na zlého sluhu. Pri extrémnych teplotách je pre človeka s problémami srdcovocievneho systému darom z nebies, ale pri nesprávnom nastavení môže zase silný prúd studeného vzduch zhoršiť stav reumatikovi. A dokonca aj zdravý človek zvykne mať časom bolesti chrbtice, hlavy či svalov, tiež zápal močových ciest či stredného ucha, alebo podráždené hrdlo a pálenie v oku. Alebo sa zapíše do zoznamu chronických pacientov respiračných ochorení dýchacích ciest.
Keď ubližuje monitor
Rezanie v očiach či problém suchého oka však býva aj výsledkom exponovaného pozerania televízie alebo celodennej práce pri počítači. Sústredený pohľad na obrazovku či monitor oči unavuje a spôsobuje zvýšený tlak v orgáne zraku, neraz i rozmazané či dvojité videnie, alebo bolesti hlavy. Problémom je aj strnulá poloha pri sedení a nedostatok pohybu, čo sa môže podpísať pod degeneratívne bolestivé zmeny na krčnej a bedrovej časti chrbtice. Na druhej strane často opakované pohyby s myšou s jednostrannou záťažou na niektoré svalové skupiny ohrozujú šľachy a svaly v zápästí, predlaktí i na ramene. Syndróm karpálneho tunelu, ktorý sa prejavuje bolesťou, slabosťou v ruke a brnením prstov, sa rieši neraz aj chirurgicky.
Často spomínané sú aj riziká žiarenia, ktoré pôsobí na psychiku človeka a môže zapríčiniť neurologické ťažkosti, ako je migréna a problémy s koncentráciou či so spánkom.

Aby technika neubližovala ...
... mali by sme si osvojiť základné princípy správnej manipulácie s technickými pomocníkmi v našom byte. V prípade klimatizácie to netreba preháňať s ochladzovaním interiéru. Zásadou je neprekročiť teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou viac ako o 8 stupňov. Dôležité je aj vyvarovať sa teplotného šoku, preto sa na prechod z vychladeného interiéru do rozhorúčeného exteriéru treba pripraviť postupne a pred odchodom klimatizáciu s predstihom vypnúť. Prúd studeného vzduchu či už z klimatizácie alebo z ventilátora by nemal smerovať priamo do tváre alebo na časti tela človeka – najviac ohrozené bývajú kríže, krk i ramená. A lehota používania klimatizácie by nemala presahovať 4 hodiny denne.
Časové obmedzenia platia aj pre prácu s počítačom. Nemali by sme pri ňom sedieť dlhšie ako 6 hodín. Dôležité je tiež monitor umiestniť 60 až 80 cm od očí, nesmú sa v ňom odrážať svetlá z okna alebo z lampy či stropné neónové lampy. Ideálne je sedieť vzpriamene na ergonomicky tvarovanej stoličke navyše správne nastavenej tak, aby lakte boli vo výške pracovnej dosky. Odporúča sa tiež urobiť si každé dve hodiny prestávku, trochu si pocvičiť alebo sa prejsť a nechať oddýchnuť očiam pohľadom z okna na zeleň.
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising