Kategória: Životný štýlČíslo: 05/2015

Aby zemiaky či zeler prežili zimu

Mnohí obyvatelia sídlisk sa venujú zveľaďovaniu svojej záhradky. Najprv investujú množstvo energie do pestovania zeleniny či ovocia a napokon si môžu nesprávnym skladovaním úrodu zlikvidovať. Aby zásoby chutných plodov absolvovali zimné mesiace v dobrej kondícii, treba si osvojiť pri uskladnení niektoré zásady.

 
Už pri zbere oddeľujeme znehodnotené plody, ktoré hneď spracujeme, a do zásoby vyčleníme len úplne zdravé. Počas nasledujúcich mesiacov zásoby pravidelne kontrolujeme a okamžite vyberieme nahnité alebo inak poškodené, aby nenainfikovali hnilobou či plesňou tie ostatné. A ako naložiť s konkrétnymi druhmi?
 
Koreňové druhy zeleniny ako mrkvu, paštrnák, zeler, chren a cviklu zbavme listov a vňatí a uložme do debien s pieskom, trčať má len hlavička. Petržlenu však kúsok vňate nechajme.
 
Kapustu a čakanku sa odporúča umiestniť do vrstvy piesku na dlážke v komore alebo každú hlávku osve zabaliť do novinového papiera, čím sa zabráni vysychaniu. 
 
Hlávková, čínska a ružičková kapusta i pór znesú väčšiu zimu, preto ich nechajme v zemi až po prvé mrazíky.
 
Papriku a rajčiaky uložme ďalej od ostatných druhov zeleniny a ovocia, pretože podporujú ich dozrievanie a navyše kapustová a listová zelenina v ich blízkosti rýchlo vädnú. 
 
Ani kombinácia koreňovej zeleniny a jabĺk či hrušiek nie je najlepšia, niektoré odrody ovocia zvyknú potom zhorknúť.
 
Veľké tekvice nechajme trochu sušiť na slnku a potom ich uskladnime v dobre vetranej chladnejšej miestnosti, pri teplote 10 až 16 °C vydržia aj 4 mesiace. Nesmú sa však dotýkať, pomáha uloženie každej osve do sieťky. Nemali by ležať na drevenej polici, lepším podkladom je vrstva suchej slamy.
 
Z ovocia sa dajú zazimovať v čerstvom stave len hrušky a jablká. Poukladajme ich na drevené rošty alebo na police a zachovajme pri tom dostatočné medzery, pretože v tesnej blízkosti by mohli hniť. Hrušky, ktoré začnú mäknúť, si odnesme do kuchyne, uložené v miske dozrejú po pár dňoch na konzumáciu. Ostatné druhy ovocia treba spracovať na kompóty, džemy a sirupy alebo ich zamraziť či pokrájané usušiť.
 
Orechy potrebujú teplo, môžeme ich preto uložiť v kuchyni alebo v komore.
 
Cibuľa a cesnak neznášajú vlhkosť, vyžadujú suché a teplejšie prostredie. Najlepšie je zviazať ich do vrkočov a zavesiť v komore, aby sa plody dobre vetrali.
 
Zemiaky bývajú problém. Mali by byť vetrané aj odspodu, preto ich neklaďme priamo na zem. Môžeme ich vysypať do plastovej alebo drevenej prepravky alebo nechať voľne uložené na roštoch, v žiadnom prípade nepatria do plastových vriec. Potrebujú chladnejšie a vlhké prostredie s teplotou 6 až 8 °C, ideálna je pivnica. Pri vyššej teplote sladnú alebo v nich začne skoro prebiehať hnilobný proces či tvorba plesne s toxínmi. Nepríjemným problémom býva klíčenie zemiakových hľúz, keď sa v nich vytvára solanín – jedovatá látka, ktorá môže spôsobiť ľahkú otravu spojenú s bolesťami brucha a hlavy, hnačkou, vracaním, mdlobami a so zvýšenou teplotou, prípadne s halucináciami. Jej prítomnosť naznačuje aj zelenkavé sfarbenie plodov.
 
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising