Drogy prestali byť zaujímavé, epidémiu zvládli!
Keď sa nám v roku 1990 otvorili dvere do sveta, so slobodou prišli aj viaceré negatíva. Jednou z nich boli drogy – strašiak, ktorého sa báli hádam všetky mamy vtedy maloletých detí a školopovinnej mládeže. V Centre pre liečbu drogových závislostí, ktoré vyše pätnásť rokov funguje úspešne v Ružinove, majú o drogách a všetkom, čo s nimi súvisí, dokonalý prehľad.
Okrem polovičky pacientov, ktorí sa tu odúčajú od závislosti na alkohole, sú drogovo závislí pacienti presne tou skupinou, ktorej tiež pomáhajú. Na otázku, ako sa zmenila situácia u nás v tejto oblasti za posledné roky, odpovedá hlavný odborník pre medicínu drogových závislostí Ministerstva zdravotníctva SR MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc, ktorý je riaditeľom tohto zariadenia na Hraničnej ulici v Bratislave: „ Problém s najtvrdšími drogami, teda s heroínom, bol obrovský. Ľudia si naň rýchlo zvykali a pretože bol na čiernom trhu veľmi drahou drogou, v dôsledku svojho návyku sa začali vo zvýšenej miere dopúšťať kriminálnych činov. V deväťdesiatych rokoch bola naozaj veľká kriminalita a náš Ružinov (považujem sa za Ružinovčana, lebo s prestávkami tu žijem a bývam aj v súčasnosti) bol najväčšou lokalitou mladých ľudí, ktorí po drogách siahali. Až potom sa prvenstvo prenieslo do Petržalky, čo však neznamená, že ťažkosti zanikli.“
Informovanosť pomohla
Podľa slov odborníka, iné drogy sa tiež vyskytovali, no neboli tak spoločensky dôležité. Narkomanom čoraz viac chýbali financie, preto vytrhávali ženám na uliciach tašky, deťom kradli bicykle, často vykrádali pivnice, autá a podobne.
V tomto tisícročí je tento jav na ústupe. Postupne sa situácia zmenila nielen v Bratislave, ale aj inde. Drogy sú tu stále, napríklad koncentrované v Pentagone, siahajú však na ne nezamestnaní, bezdomovci a podobne, čiže závislých pribúda aj medzi dospelými. Tridsiatnici, ktorí užívali v mladosti drogy abstinujú, niektorí zomreli, alebo sú vo väzbe. A nová, mladá generácia našťastie nepovažuje tvrdé drogy za atraktívne, ani za módne. Drogy prestali byť zaujímavé a ich epidémia je zvládnutá. Navyše, dorastenci sú aj podľa riaditeľa Ľ. Okruhlicu informovaní o tom, čo sa stalo susedovi alebo sestre spolužiaka.
Marihuana a alkohol
Momentálne registrujú v Centre pre liečbu drogových závislostí okolo 500 pacientov. Z nich väčšia časť abstinuje, alebo je v liečbe. Pacienti pochádzajú zo všetkých mestských častí, ale najviac ich je z Ružinova. Registrujú tu približne 300 chronických užívateľov, časť z nich prešla na alkohol, na ktorom sa stali závislí. U mladých ľudí je populárny alkohol. Závislosť na ňom sa však prejaví až po 10 rokoch, keď sa alkoholik prinúti hľadať odbornú pomoc.
Veľmi populárnou drogou sa medzi dnešnou mládežou stala marihuana, na druhom mieste je zákerný pervitin, ktorý je lacnejší ako heroín, aplikujú si ho aj injekčnými striekačkami. Medzi pacientmi sú v súčasnosti aj mladí osemnásťroční ľudia, ktorí pociťujú závislosť od marihuany a chcú sa na ňu liečiť. Dávajú si však pozor, aby si drogu nepichali, pretože ak sa to o nich rozšíri, ocitnú sa v izolácii. Odborníci hovoria, že situácia je v tomto smere na dobrej ceste.
Čo sa ešte podarilo?
Prevenciou, rozdávaním prezervatívov a čistých striekačiek začiatkom deväťdesiatych rokoch sa podaril zdravotníkom husársky kúsok: medzi drogovo závislými mali vďaka tomu za roky svojej existencie iba piatich HIV pozitívnych pacientov. Dvaja z nich boli z Ružinova, ale nakazili sa inou, ako drogovou cestou. Na rozdiel od Českej republiky, s ktorou sme mali rovnakú štartovaciu čiaru, sa naše cesty rozišli, skonštatoval Ľ. Okruhlica, ktorého teší, že situácia s drogami na Slovensku patrí v súčasnosti medzi najlepšie v Európskej únii.
Eva Nová
snímka: Desana Dudášová