Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 09/2019

Bratislava opäť rieši herne

 

Téma regulácie či zákazu herní v slovenských mestách býva vždy veľmi citlivá a ostro diskutovaná. Najnovšie prichádza s iniciatívou hlavné mesto, ktoré chce zakázať herne v blízkosti škôl, ubytovaní mládeže či zariadení sociálnych služieb pre detí a mládež, pričom nevylučuje ani novú petíciu.
 
Mesto to chce dosiahnuť pomocou všeobecne záväzného nariadenia, ktoré však musia odobriť mestskí poslanci. Chce tiež, aby jedna herňa nemohla byť tesne pri druhej a vo vybraných (predovšetkým sviatočných) dňoch chce dokonca zakázať prevádzkovanie hazardných hier. Tieto kroky idú ruka v ruke s novelou zákona o hazardných hrách, ktorá vstúpila do platnosti od marca. Novela umožňuje obciam či mestám čiastočné obmedzenie hazardných hier práve prostredníctvom všeobecne záväzných nariadených, a to aj bez petície. Asociácia zábavy a hier (AZAH) sa svojho času vyjadrila, že novela ako celok je nastavená najregulačnejšie, ako kedy voči hazardu bola.
 
Ako to má konkrétne fungovať?
1. Herňa by nemala byť umiestnená vo vzdialenosti menej ako 200 metrov od inej herne.
2. Herne by mali byť najmenej 200 metrov od školy či školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb pre deti a mládež, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a ubytovne mládeže.
3. Vo vybraných dňoch by malo byť zakázané prevádzkovať hazardné hry na výherných prístrojoch, na termináloch videohier, na stolové hry, na bingo, na technických zariadeniach obsluhovaných priamo hráčmi či na iných technických zariadeniach. Výnimku predstavujú internetové hry. Vybrané dni majú byť stanovené na: 1. január, 6. január, Veľkonočný pondelok, 1. máj, 
8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 
2. november a 26. december.
 
Čo bude nasledovať?
Mesto chce, aby nariadenie začalo platiť už na jeseň.
Zaujímavé je, že v dôvodovej správe sa spomínal termín 1. októbra, vo všeobecne záväznom nariadení termín 15. novembra. Spomenutý zákaz prevádzkovania hazardných hier vo vybraných dňoch má začať platiť od 1. januára budúceho roka. V dôvodovej správe sa zároveň spomína, že „prevádzkovateľom, ktorým bola udelená licencia pred nadobudnutím účinnosti VZN, sa toto nariadenie nevzťahuje do skončenia platnosti ich licencií (platnosť licencií sú dva, respektíve päť rokov s možnosťou opcie)“.
 
Príjmy z hazardu sú vysoké
Magistrát nepredpokladá výrazné zníženie príjmov z hazardných hier minimálne do konca roka 2020. Zároveň uvádza, že prípadný výpadok príjmov z odvodov za technické zariadenia má byť čiastočne nahradený odvodmi z kurzových stávok, ktoré majú stúpajúcu tendenciu.
 
V minulom roku mala Bratislava príjem z vybraných druhov hazardných hier viac 1,56 milióna eur, rok predtým to bolo dokonca vyše 1,78 milióna eur.
 
V minulosti viac ako 100-tisíc obyvateľov podpísalo petíciu za zákaz hazardu. Vedenie mesta pracuje s možnosťou ďalšej petície, ktorú primátor Matúš Vallo avizoval už začiatkom roka.
 
Stanovisko AZAH
Asociácia zábavy a hier po prijatí novely zákona o hazarde vyhlásila, že doba si vyžiadala prísnejšiu reguláciu hazardu a aj verejnosť sleduje, ako ju herne dodržiavajú. „Nepotrebujeme vytvárať sami dôvody k antipatii s našimi prevádzkami a dávať niektorým skupinám zámienky k úplnému zrušeniu legálneho hazardu, keďže práve kamenné prevádzky sú pod najprísnejším dohľadom,“ vyjadrila sa vtedy hovorkyňa AZAH Dominika Lukáčová.
 
br
Foto: Facebook

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising