Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 05/2019

Dobrá správa pre univerzitnú nemocnicu i pacientov

 

2,3 milióna eur. Toľko dokopy stálo 51 nových ultrasonografov, hovorovo ultrazvukov, ktoré pribudli do Univerzitnej nemocnice Bratislava (UMB). Vysúťažili ich v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva. Prístroje by mali presnejšie a rýchlejšie diagnostikovať ochorenia pacientov, sľubujú si lekári.
 
Ultrasonografy už boli dodané na jednotlivé kliniky a oddelenia. Ako uviedla univerzitná nemocnica, nové vybavenie prináša so sebou viaceré výhody – nové možnosti diagnostiky, nové funkcionality či možnosti prepojenia s inou zdravotníckou technikou. To by malo prispieť nielen k zvýšeniu rýchlosti, ale aj kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti priamo aj u lôžka pacienta.
 
Ide o pozitívnu správu pre pacientov, keďže ultrazvukové zobrazenie je často využívanou metódou v medicíne. Slúži na vyšetrenie ciev, rôznych vnútorných orgánov, povrchových častí, a to pri minimálnej záťaži pacientov. Tieto prístroje využívajú lekári prakticky zo všetkých medicínskych odborov.
 
Nemocnica v súčasnosti realizuje veľkú obnovu prístrojového vybavenia. Okrem ultrasonografov UMB nakúpila v rámci verejného obstarávania z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva aj operačné stoly, nové CT prístroje, anestéziologické prístroje, RTG, inkubátory či C ramená.
 
Stratifikácia nemocníc
Keďže už hovoríme o novinkách v zdravotníctve, treba spomenúť, že v tomto rezorte sa chystá veľká reforma – ide o tzv. stratifikáciu nemocníc. Cieľom je dosiahnuť bezpečnejšiu a kvalitnejšiu starostlivosť pre pacienta, zlepšenie dostupnosti nemocníc či nižší počet opakovaných hospitalizácií a operácií. Ide o dlhodobú stratégiu, ktorá sa má do praxe zavádzať postupne, až do roku 2030. Účinnosť legislatívnej úpravy sa predpokladá od 1. januára 2020.
 
Ministerstvo zdravotníctva chce dať poskytovateľom jednoznačné pravidlá v snahe skvalitniť zdravotnú starostlivosť.
 
Aby sme boli konkrétnejší, nemocnice by sa mali po novom rozdeliť do troch kategórií. Lokálna nemocnica má byť pacientovi k dispozícii do polhodiny, regionálna do hodiny, národná do dvoch hodín dopravným prostriedkom. Určí sa tiež, aké zákroky sa budú v jednotlivých typoch nemocníc realizovať. Ďalšou novinkou je zvýšenie minimálnej siete nemocníc. Dnes ich je 13 všeobecných (majú zákonom garantované zazmluvnenie), toto číslo sa má zmeniť na 46. Vďaka tomu sa má zvýšiť dostupnosť urgentných príjmov do 30 minút od bydliska pacientov z 87 % na 91 %.
 
Nemocnice dostávajú na splnenie nových kritérií dva roky, pričom do roku 2021 musia splniť polovicu z nich, o rok neskôr by mali platiť v plnom rozsahu.
 
Poisťovne by po novom nezazmluvnili výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Uvoľnené kapacity v nemocniciach sa môžu využiť na vyššiu špecializáciu v tých výkonoch, v ktorých je daná nemocnica dobrá (napr. kardiocentrá či centrá detskej liečby). Stratifikácia ráta aj so vznikom lôžok následnej starostlivosti, nového typu – nemocnicou následnej starostlivosti či vznikom minimálne 3 000 dlhodobých lôžok.
 
Projekt stratifikácie, ktorú slovenskí vládni predstavitelia pomenovali ako Zdravá zmena, bol inšpirovaný zahraničnými konceptmi.
 
rob
Ilustračné foto

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising