Miesto pre život
S našou mestskou časťou sú spojené slávne mená architektov ako Ferdinand Milučký, podľa ktorého návrhu tu začiatkom sedemdesiatych rokov vyrástol nádherný park, či známy postmodernista Ján Bahna.
A pravdaže mnoho ďalších, podľa ktorých invenčných nápadov dodnes v Ružinove vyrastajú dominanty. Obchodné centrum Retro, Perla Ružinova a mnohé ďalšie sa stávajú pridanou hodnotou tomu, čo túto mestskú časť robí zaujímavou nielen pre mladých Bratislavčanov, ale aj pre rodiny z vidieka, ktoré sa do hlavného mesta sťahujú kvôli pracovným príležitostiam. V Ružinove žijú už celé generácie obyvateľov, ktoré by sa nechceli presťahovať inde. Netúžia po Mudroňovej ulici, Kolibe, alebo po milionárskej štvrti v Záhorskej Bystrici. Jednou z nich je aj kaderníčka Monika Kozaneková, ktorá sa tu narodila, rovnako ako jej manžel a dcéra. Ako hovorí - V Ružinove prežila život aj naša stará mama, takže my sa rátame medzi lokálne dynastie.
Hoci táto mestská časť je podľa prieskumov najatraktívnejším miestom pre život dokonca z celoslovenského pohľadu, určite sa nájdu rezervy. Čo chýba Ružinovčanom, čo ich hnevá, s čím si nevedia pomôcť? Jednoznačná kritika padá na ruiny bývalého Obchodného domu na Tomášikovej ulici, ktoré akoby boli už päť rokov kulisou druhej svetovej vojny. Prechod na Trnávku za Martinským cintorínom je rovnako témou, ktorá rezonuje, no nikto ju nerieši. Necelých päťsto metrov od cirkevnej školy na Bazovej ulici je dokonca (protizákonne) herňa. Kultúra, žiaľ, odišla i z Papánkovho námestia. Ľudia zo Sputnikovej ulice tiež petíciou o zachovanie ich zelene a parku nič nevyriešili a sťažujú sa na úplatnosť kompetentných. Ružinov však nestarne, pribúda mamičiek, aj malých detí. Je správnym miestom pre život.
Eva Nová