Možno raz prídu všetci páni vo frakoch
Už pred dvanástimi rokmi vás oslovili pre oblasť protokolu na Plese v opere.
Za svoj profesionálny život som sa pracovne podieľala na približne 35 - 40 báloch, niektoré som celé organizovala, na iných som sa starala o protokol. Bohaté skúsenosti boli dôvodom, prečo mne a mojej partnerke pani Oniščenkovej ponúkli, aby sme sa zainteresovali do protokolu na Plese v opere. Tento rok sa najveľkolepejší slovenský bál uskutočnil už po dvanástykrát a ja tvrdím, že je to najlepšie zorganizovaný ples v našich slovenských podmienkach.
Ako sa naša spoločnosť za posledných dvadsať rokov na plesoch zmenila?
Presne si spomínam na ples, ktorý takmer pred dvadsiatimi rokmi zorganizoval operný spevák Peter Dvorský v Redute. Prišli mu tam však mnohí hostia nevhodne oblečení, dámy aj v krátkych šatách s tigrím vzorom, s veľkými taškami a páni poobliekaní všelijako, len nie vhodne na bál. Vtedy som sa začala podieľať na organizovaní bálov pre Rakúsko – Slovenskú obchodnú komoru, Slovenskú sporiteľňu a iné
a ľudia sa postupne začali učiť, čo sa na ples nosí , čo sa patrí a čo nie. Fašiangy sú obdobie spoločenských zábav, počas neho nie sú iba plesy, ale aj karnevaly, fašiangové zábavy a podobne. A každé podujatie má svoje pravidlá.
Plesy sú však na najvyššom spoločenskom stupienku. Stretli ste sa tohto roku na Plese v opere so spoločenskými faux pas (žuvačky a podobne) ako to bolo kedysi?
Spoločenský život na Slovensku sa výrazne zmenil a v mnohom k lepšiemu. Hostia Plesu v opere si uvedomujú, že ovplyvňujú jeho úroveň a podľa toho sa snažia aj správať. Páni, rovnako ako dámy.
Napriek tomu sa zdá, akoby celebritami aj Plesu v opere boli stále najmä moderátori z televízie. Moderátori a moderátorky, ani redaktori predsa nikde na svete nie sú smotánka...
To máte pravdu, stávalo sa to najmä v minulosti a na niektorých podujatiach dodnes. Prichádzajú pracovne, ale pretože ich tváre sú verejne známe, strhávajú na seba pozornosť a neraz zatieňujú pozvaných hostí aj výstredným správaním. Na Plese v opere to však tento rok rozhodne nebolo tak. Na rozdiel od minulých rokov bola účasť hostí podmienená benefičným príspevkom na podporu detského kardiocentra a tí, ktorí tam prišli pracovne, nedostali príležitosť dominovať ako celebrity.
Ako sme si všimli, farbou plesu bola červená. Je naozaj trendom sezóny?
Trendová farba tohtoročného Plesu v opere bola skutočne červená farba. Bolo to preto, lebo šesť červených modelov slovenských módnych výtvarníkov bolo daných do dražby, aby sa aj takto podporila zbierka na kardiocentrum. Všetky „šaty zo srdca“ sa predali, a preto táto symbolická farba dominovala. Plesové šaty sú hlavne o farbe. Ak niekto naozaj chce byť viditeľný, rozhodne sa pre červenú. Biela je napríklad špecifická tým, že ak sú na bále debutantky, sú v bielom. Preto by som bielu róbu iným ženám na debutantských plesoch neodporúčala.
Neplatí teda, že tejto bálovej sezóne bude vládnuť červená a na budúci rok ju vymení modrá?
Dizajnéri si vždy niečo nové vymyslia. Ale dáma s vkusom vie, čo jej pristane a čo nie a podľa toho sa zariadi. Čierna farba je tiež špecifická, pretože obleky, či už smokingy alebo fraky, sú čierne. Preto dáma, ak si zvolí čierne šaty, mala by ich niečím zvýrazniť – extravagantným strihom, nápadnými doplnkami a podobne, aby v záplave „pánskej“ čiernej nezanikla. Na Plese v opere upútala herečka Zuzana Krónerová svojím outfitom z dielne Ley Fekete. Hlavne tým, čo mala na hlave. Je takáto kreácia na bál vhodná? Počula som v rozhlase odborníčku, ktorá radila dámam, aby si dali na bál klobúk a smoking. Ja som proti, s výnimkou maškarného plesu. Na plese nemá mať dáma nohavice ani klobúk. Kreácia pani Krónerovej bola však invenčná a vtipná. Bola to ozdoba, nie klobúk a pani Krónerovej dotvárala štýl.
Čoraz viac pribúda na bále pánov vo frakoch. Koľko ich asi bolo na Plese v opere?
Odhadujem, že 65 percent. Kto by to bol voľakedy povedal, však? Som zvedavá, či sa raz bude dať na pozvánku napísať ako odporúčaný odev len frak.
Ako je to s rukavičkami, kedy si ich dáma má dať dole a kedy si ich na ruke necháva?
Dáma môže v rukavičkách, ktoré sú súčasťou plesovej toalety, popíjať, aj si dať do úst trebárs bonbón. V rukavičkách podáva ruku a tancuje. Ak však ide jesť, pri stole si rukavičky skladá.
Barbora Laucká
snímky: archív autorky a DL