Kategória: Životný štýlČíslo: 02/2015
Zdravíčko z jarných púčikov
30. marec 2015 - 13:28
Možno postačí pobudnúť v blízkosti jarou zobudených stromov, pretože už pohľad na prirodzenú krásu v nás roztápa zamrznuté sily. Energiu jarných púčikov však seriózne využíva aj doplnková liečebná metóda gemmoterapia.
Ak chcete byť prírodne zdraví, spoľahnite sa na mladé výhonky, ktoré sú, ako všetko mladé a čerstvé, bohatým zdrojom energie i užitočných látok. Nestačí však iba dotýkať sa zobúdzajúcich sa stromov a kríkov a privoniavať k vyrašeným púčikom. Potrebujete z nich za hrsť či dve, aby ste si vylúhovaním v liehu pripravili liečivú tinktúru. Proces trvá 3 týždne a získaný macerát treba uložiť vo fľaštičke z tmavého skla a uskladňovať na suchom mieste. Užívaním v malých dávkach si človek posilňuje imunitu a zlepšuje funkčnosť centrálnej nervovej sústavy. Táto prírodná liečba pôsobí priaznivo aj na organizmus tehotných žien a ako omladzovací prostriedok na starších ľudí. Zrýchľuje zároveň látkovú výmenu, preto je vhodné užívať výťažok ako podporu pri jarnej detoxikácii.
Ale týmto spôsobom si môžete riešiť aj niektoré zdravotné problémy. A z ktorých stromov by ste si pri prechádzke v lese alebo v parku mali priniesť pár púčikov?
• topoľ – je úľavou pri svalovej stuhnutosti a rieši nedostatok krvných
doštičiek
• jedlý gaštan – zlepšuje činnosť tráviaceho systému a tiež lymfatického a krvného obehu
• lipa – ako prírodné sedatívum tlmí bolesť
• borovica – zmierňuje reumatické ťažkosti a posilňuje kosti
• lieska – bráni kôrnateniu ciev a obnovuje pružnosť pľúcneho tkaniva
Zdravie v sebe ukrývajú všetky mladé rastliny. Preto chybu neurobí ten, kto v jarných mesiacoch staví na čerstvé vňate. Stačí si chlieb s nátierkou, zeleninový šalát či polievku posypať posekanými listami mladej púpavy, žihľavy, petržlenovej vňate alebo pažítky.
Alžbeta Slováková