Ak ste sami, nie ste sami
Ešte stále mladí, ale už úspešní a zabezpečení – takto bývajú v médiách najčastejšie prezentovaní ľudia označovaní ako „singles“. Mužov a žien bez záväzkov oproti minulosti výrazne pribúda, a tak je tento fenomén predmetom nielen novinových článkov, ale tiež serióznych vedeckých štúdií a štatistických prieskumov. A keď sa do témy zahĺbime, zistíme niekoľko prekvapujúcich skutočností.
Singles ľudí pribúda v celej Európe, Slovensko nevynímajúc. Podľa Štatistického úradu SR sa počet nezadaných ľudí (slobodných, rozvedených alebo ovdovelých) za posledných 13 rokov zdvojnásobil. A oproti očakávaniu väčšiny je bez vzťahu viac mužov ako žien! Najrýchlejší nárast nezadaných ľudí je vo veku medzi 30
a 40 rokov a po 55. Počet rozvedených tiež stále rastie. Súvisí to s celkovými zmenami v spoločnosti aj v životom štýle.
Vďaka vyspelej medicíne sa dnes dožívame vyššieho veku ako kedysi. Na dozrievanie majú preto ženy aj muži viac času a mnohí si to vysvetľujú tak, že založenie rodiny počká. Navyše chcú byť tiež finančne zabezpečení, kým sa stanú rodičmi. „Aj keď mnohí vnímajú singles ako životný štýl, väčšina z týchto ľudí nechce zostať samými navždy. Plánujú najskôr rozbehnúť kariéru a potom zakladať rodinu, no keď sa zastavia, často zistia, že to vôbec nie je jednoduché. Príležitostí na nájdenie si partnera je minimum,“ vraví psychologička Zdenka Némethová a dodáva: „Ako singles žijú často vzdelaní a úspešní ľudia a tí chcú seberovného partnera. Keďže ho nenachádzajú, pribúda nám v spoločnosti skupina ľudí, ktorí síce zdanlivo majú všetko, ale nie sú šťastní.“
Fenomén singles zaznamenal boom po roku 89. Špeciálnou skupinou sú takzvané „Husákove deti“ – teda dnešní tridsiatnici. Nové možnosti – štúdium, práca v zahraničí, ale tiež prísľub dovtedy nemožnej kariéry v renomovaných firmách mnohí využili a založenie rodiny odkladali. Aj preto nám dnes chýba celá jedna generácia detí. Ako vraví profesionálna koučka Denisa Kmecová: „Dôkazom toho, že pre šťastný život nestačí mať len rozbehnutú kariéru, je, že práve skupina dnešných tridsiatnikov a dokonca štyridsiatnikov si zakladá rodiny a takpovediac na poslednú chvíľu má deti. Isteže sú ľudia, ktorým deti k šťastiu nechýbajú, no zdá sa, že väčšina potrebuje aj tento rozmer.“
Ak si myslíte, že zamestnávatelia uprednostňujú singles ľudí, máte pravdu len čiastočne. Nezadaní sú zaujímaví len do určitého veku a na niektoré pozície. Myslím, že každý zamestnávateľ vie, že celkovo spokojný človek podáva lepšie výkony ako ten, ktorý sa fixuje len na jednu oblasť života. Aj preto – najmä na vysoké manažérske pozície – hľadajú vyrovnaných ľudí s dobrým zázemím,“ uvádza na pravú mieru personalistka Erika Matwij. Jej slová potvrdzuje aj Katarína Puková z agentúry PERSEA a dodáva: „Dnes už neplatí, že zamestnávatelia vyhľadávajú ľudí bez záväzkov, naopak. Kvalitné rodinné vzťahy dávajú priestor pre dostatočnú relaxáciu. Dodávajú zamestnancovi energiu a silu na dlhodobé zvládanie pracovnej záťaže. Vytvárajú tak predpoklad pre stabilný výkon a lojálnosť.“
Život bez partnera a rodiny má svoje výhody aj nevýhody. Singles majú čas aj peniaze. Problémom však je, nemajú s kým tráviť čas a peniaze s kým míňať. Zakladateľka klubu LOVENIE Veronika Točková vysvetľuje: „Možností na zoznámenie sa v zrelšom veku je menej, ako keď sme mali dvadsať. Ubúda prirodzených situácií, kde môžeme spoznať budúceho partnera – už to nie je ako na vysokej škole, keď sme pravidelne chodievali na diskotéky medzi vekovo seberovných alebo sme sa zúčastňovali na spoločných lyžovačkách. Aj preto som sa rozhodla založiť platformu, kde sa singles ľudia môžu spoznávať, spolu prežívať voľný čas, napríklad športovaním, a nachádzať nových priateľov. Nejde ani tak o to, aby sa za každú cenu na našich podujatiach zrodila veľká láska ihneď. Stačí, ak si členovia nášho klubu nájdu nových kamarátov, s ktorými chcú prežívať voľné chvíle a z našich aktivít si odnášajú nezabudnuteľné zážitky. No, samozrejme, dopomohli sme aj k nejednému partnerskému vzťahu,“ uzatvára Veronika Točková.(TS)