Primár Miloš Bubán odporúča: Dajte si vyšetriť hrubé črevo!
Gastroenterológ primár Miloš Bubán sa svojej profesii venuje viac ako dvadsať rokov. Ročne vo svojej ambulancii urobí pacientom viac ako osemsto gastrofibroskopií a viac ako štyristo kolonoskopií.
Ako tvrdí, na tomto odbore je príťažlivé všetko. O to viac, že náš národ, čo sa týka výšky výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka, má vo svetových štatistikách smutné prvenstvo. Za ostatné roky sa začali preto u nás odporúčať, a aj organizovať preventívne vyšetrenia. Pri včasnom odhalení tejto choroby je totiž liečba zvyčajne úspešná. Prečo sa u nás vyskytuje taký veľký počet ochorení na rakovinu hrubého čreva? Ako tvrdí odborník, „predpokladá sa, že je na vine genetika, obezita, ale aj nadmerná konzumácia tukov a cukrov, pravidelná konzumácia alkoholu a fajčenie“.
Nezdravý životný štýl nášho národa sa odráža aj v gastroenterológii. Preto je už, chvalabohu, v našom systéme aj zákonne ustanovené, že si pacienti môžu dať preventívne vyšetriť hrubé črevo zdarma. Po päťdesiatke sa možno rozhodnúť pre kolonoskopické vyšetrenie a každé dva roky navyše zistiť prípadné skryté krvácanie zo stolice. „Polypy, z ktorých sa väčšinou rakovina vytvorí, nemusia bolieť a celý proces sa môže nepozorovane vyvíjať aj desať rokov. „Treba len nájsť odvahu a prísť sa dať vyšetriť,“ hovorí primár Bubán, ktorý nabáda: „Dokážte lásku k vlastnému životu. Že sa máte rovnako radi, ako ľúbite svoje auto, ktoré vozievate pravidelne na estékačku. Dajte ju urobiť aj sebe.“
Čím je to, že rakovina hrubého čreva sa vyskytuje častejšie ako rakovina žalúdka? „Hrubé črevo má jeden a pol metra a nádor sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tomto mieste. Najčastejšie nádory evidujeme na ľavej strane hrubého čreva, teda jeho zostupnej esovitej strane a v konečníku. Rakovina žalúdka zrejme poklesla aj vzhľadom na väčšie množstvo preliečených helikobakterov pylori, a dostupnejším gastrofibroskopickým vyšetreniam pažeráka, žalúdka a dvanástnika, ktoré pacienti už ochotnejšie podstúpia ako kolonoskopiu,“ hovorí doktor Bubán.
Gastroenterológovia odporúčajú konzumovať veľa vlákniny, ale vhodné sú aj probiotiká. Vláknina podporuje pohyblivosť čreva a čistenie, probiotiká sa zasa starajú o vhodnú črevnú flóru. Obmedzte príjem tukov, cukrov a alkoholu. Nefajčite! Opekané mäsko, slaninka a klobáska na otvorenom ohni sú veľmi karcinogénne, rovnako si treba dať pozor na plesne. Ak objavíte napríklad pleseň na ovocí, treba ho vyhodiť, rovnako ako džem či kompót. Šetrite svoje zdravie aj tým, že starostlivejšie budete sledovať, čo máte na tanieri.
Eva Nová, foto: Desana Dudášová