Školáci potrebujú zdravú desiatu
Veľká chyba. Práve ste odštartovali alebo naďalej pestujete nesprávne návyky, ktoré si dieťa prenáša aj do dospelosti. Výsledkom môžu byť ťažkosti s tráviacim systémom, vysoký krvný tlak už v mladom veku a neraz problém s obezitou. Odborníci na stravovanie zistili pri kontrolách v škole, že deti majú najčastejšie k dispozícii biely chlieb alebo pečivo s maslom a s údeninou, alebo natretý paštétou či taveným syrom, hitom sú úlovky z nedeľného obeda – grilované mäso aj s majonézovým dresingom, vyprážaný rezeň či kus krémovej torty. Jednou z najhorších alternatív je hotové jedlo z fast foodu, v ktorom si deti na ceste do školy vyberú hotdog alebo žemľu s hamburgerom, alebo si v obchode napriek zákazu mamy kúpia čipsy a energetický nápoj. Ďalší dôvod, prečo by mali mať rodičia pod kontrolou, čo ich dieťa v priebehu dňa konzumuje.
Bez desiatej horšie známky?
Problémom je, že podobné nevhodné potraviny skôr zaťažia tráviaci systém a ovplyvňujú negatívne aj duševné schopnosti školáka. Po skonzumovaní takejto desiatej bývajú deti až príliš zasýtené a unavené a počas hodiny sa horšie sústreďujú na písomku alebo na výklad učiteľky. Znížená koncentrácia a podráždenosť býva aj výsledkom absentujúcej desiatej, najmä u dievčat na druhom stupni, ktoré sa začínajú inšpirovať štíhlou líniou modeliek. V takom prípade dramaticky klesá hladina cukru v krvi. Príčinou zlej sústredenosti však môže byť tiež nedostatočný pitný režim, ktorý spôsobuje i bolesti hlavy.
Dostatok vitamínov i bielkovín
Vyváženú desiatu pre vyvíjajúci sa organizmus by mali zo štvrtiny tvoriť bielkoviny (mliečne výrobky), rovnaké množstvo uhľohydráty (obilné produkty) a zvyšok doplnia ovocné a zeleninové plody, ktoré dodajú telu aj vlákninu a množstvo vitamínov a minerálov. Zabudnime na pekárenské výrobky z bielej múky, zdravší je celozrnný chlieb a grahamové pečivo. Treba však odmalička tieto výrobky deťom ponúkať, aby si podobný štýl stravovania osvojili. Chlebík je dobré kombinovať s maslom a s plátkom syra či s medom, alebo s nátierkou, ponúkajú sa alternatívy z tvarohu, zo zeleniny, strukovín, ale aj rybacia a vajíčková. Treba pribaliť i pár kúskov očistenej a pokrájanej zeleniny, napríklad papriky, mrkvy či kalerábu na zdravé chrumkanie. Výborný je aj klások kukurice a k obsahu obloženej celozrnnej žemle môžeme pridať plátky rajčiaka, uhorky alebo list šalátu. Podobne zasýti aj sladká verzia – keksy obohatené vitamínmi a ovsenými vločkami či fit tyčinka s ovocím. V zostave desiatej nemá nikdy chýbať ani ovocie, obzvlášť čerstvé. Vhodné je jablko, banán, nektárinka, strapček hrozna, mandarínka, pomaranč, hruška alebo slivka. V zime môže byť aj sušené, najmä v kombinácii s natural orechmi. A špičkovú zostavu uzatvára nápoj – najlepšie ovocný alebo bylinkový čaj osladený bazovým či ríbezľovým sirupom, neperlivá minerálna voda, citronáda s medom alebo zriedená ovocná i zeleninová šťava.
Pestrá i príťažlivá
Deťom treba potraviny, ktoré im zvykneme dávať na desiatu, obmieňať. Keď v pondelok dostanú chlebík so zeleninovou či s vajíčkovou nátierkou, v utorok im dobre padne jogurt, tvarohový krém alebo ochutené acidofilné mlieko a cereálna tyčinka s jablkami a s orechmi. Zahrajme sa aj na psychológov. Už samotný plastový obal by mal byť príťažlivý, aby ho rady otvárali, preto ho kupujme zásadne spolu s deťmi. Automaticky siahnu po takom, ktorý im imponuje najviac.
Obezita ako dôsledok nesprávneho stravovania spôsobuje u detí:
- preťaženosť srdca, zvýšený krvný tlak
- zníženú kapacitu pľúc, možný vývin astmy
- zhoršovanie kvality kostnej hmoty pre nedostatok pohybu
- záťaž na kostrový i svalový aparát
- poškodenie kolenných kĺbov i chrbtice
- problémy s látkovou premenou tukov a cukrov, zvýšené riziko cukrovky
- častejšie zubné kazy