Porciu slnečných lúčov si treba dávkovať
Lekári nám to každý rok pripomínajú a nebude to inak ani v aktuálnom lete. Opäť nás budú upozorňovať, že pri opaľovaní máme byť opatrní a dostatočne sa chrániť pred nebezpečným UV žiarením. A opäť to, žiaľ, mnohí budú ignorovať.
Estetický i zdravotný problém
Problém súvisí s bunkami umiestnenými vo vnútornej vrstve kože – v rohovine, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kožného farbiva melanínu. Množstvo pigmentu potom rozhoduje o fototype našej pokožky a o jej schopnosti brániť sa UV žiareniu. Najcitlivejšie sú svetlé typy, ktoré sa opália len do červena a nikdy nezhnednú. Ľudia s olivovo zafarbenou pokožkou, ktorá nádejne tmavne už po prvom opaľovaní, sú prirodzene odolnejší. Neznamená to však, že sa nemajú pred ultrafialovými lúčmi chrániť. Aj u nich pri extrémnom chytaní bronzu hrozí, že sa v poškodených bunkových jadrách rozvinie zárodok zhubného malígneho melanómu alebo iného typu onkologického ochorenia kože. A potom už nejde o pestovanie krásy, ale často o záchranu života. Navyše, extrémne opaľovanie kožu vysušuje a urýchľuje tvorbu vrások a starnutie pokožky.
Ochrana – povinnosť číslo jeden
Opaľovať sa treba s rozumom a dávku slnečných lúčov zvyšovať len postupne. Nakoniec, čokoládová farba pokožky sa už niekoľko rokov nepreferuje ako jediný symbol letnej krásy, biela pokožka je aj v čase vrcholiaceho leta tiež trendy. Každý sme predsa iný, nepotrebujeme byť ako zástup rovnako upečených buchiet v pekáči. Keď už holdujeme pobytu na slnku pri vode, mali by sme používať ochranné prípravky na opaľovanie, či už spreje, mlieka, oleje, alebo krémy. Vyšší faktor neznamená, že naša pokožka nebude chytať bronz, čísla nad 25 či 30 predstavujú len vyšší stupeň ochrany pred škodlivým žiarením. A obzvlášť opatrní by sme mali byť pred spálením. Aj keď si bolestivo podráždenú sčervenanú pokožku s prípadnými pľuzgierikmi upokojíme chladivým gélom alebo hojivou masťou s panthenolom, práve sme sa dopustili veľkej chyby. Pretože koža si pamätá a opakované spálenie v období detstva či puberty výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.
Špeciálna kategória – deti
Deti sú naším pokladom, preto by sme ich mali aj adekvátne chrániť. Drobci do jedného roka nesmú byť vystavení priamemu slnečnému žiareniu vôbec. Preto mamičkám, ktoré sa zvyknú chváliť šesťmesačnými slovenskými „černoškami“ v kočíku, by sa namiesto pochvaly zišla skôr poriadne ostrá hubová polievka. Ani malé deti do troch rokov netreba nechať čľapkať sa na kraji jazera na páliacom slnku. Stačí im hodinka skoro predpoludním alebo neskôr popoludní. Vo zvyšok dňa je dovolený tieň pod stromami alebo slnečníkom. Nevyhnutnou ochranou u drobizgu, ktorý je často na neudržanie, by mal byť kvalitný prípravok na opaľovanie z lekárne, klobúčik na hlave a letné oblečenie, najmä tričko, pretože trup tela je na spálenie veľmi citlivý.
Ako sa správne opaľovať:
- Pobyt na slnku predlžujme postupne.
- Ochranný prípravok si aplikujme 30 minút pred opaľovaním a každé dve hodiny i po každom kúpaní alebo výraznom spotení natretie opakujme.
- Nezostávajme na slnku počas najsilnejšieho žiarenia medzi 11. až 15. hodinou, vtedy radšej vyhľadajme tieň.
- Nezabúdajme, že lúče prenikajú aj cez vodu, keď sa kúpeme, a tiež cez mraky, ktoré prepúšťajú až 80 percent UV žiarenia.
- Celkom nás neochráni ani oblečenie, vhodnejšie sú preto syntetické materiály než redšie tkaná bavlna. Pozor na možnosť opálenia aj za zavretým oknom v aute.
- Hlavu si počas slnečných dní chráňme klobúkom alebo šiltovkou a oči kvalitnými slnečnými okuliarmi, pri lacnejších riskujeme prienik UV žiarenia do vnútorných štruktúr orgánu zraku a degeneráciu žltej škvrny, zodpovednej za centrálne ostré videnie.
- Nezabúdajme počas horúcich dní prijímať viac tekutín než zvyčajne, lebo hrozí dehydratácia, prípadne kolaps organizmu.