Protest nad Vydricou
Aktivista Matej Vagáč situáciu vystihol takto: „Keď niekto zneuctí ženu, je potrestaný. Keď ale niekto zneuctí panorámu Bratislavy, nič sa mu nestane.” Prístup kompetentných bol zjavný z počtu prítomných mestských poslancov - napriek tomu, že boli pozvaní všetci, dostavil sa len Ján Budaj.
Pre TASR sa o neúčasti poslancov vyjadril: „Malo by byť pre každého poslanca povinné zistiť, ako sa občania pozerajú na rozvoj mesta.” Svoj názor na objekt zatieňujúci hradby, na naše prekvapenie, vyjadril v kontexte Retra: „Dajme si tieto stavby do kontrastu - Retro vzniklo na mieste starej panelovej stavby so službami, ktorá upadala a ktorá nemala žiadnu historickú cenu. Toto vzniká na mieste niekdajšej najcennejšej zástavby domčekov v podhradí, ktoré komunisti zbúrali koncom 60-tych rokov.” Retro korešponduje s géniom loci - s miestom , v ktorom vzniklo. Pridáva okolitým bytom na hodnote a poskytuje veľa verejných priestorov - na športové vyžitie, na komerciu alebo na stretávanie sa ľudí. Za peniaze investora sa tam dokonca upravil neďaleký parčík - pokiaľ ma pamäť neklame. Ale táto stavba je čisto súkromným biznisom; neposkytuje nič verejnosti, iba berie. Berie napríklad výhľad z hornej terasy, uráža verejný vkus - ako ukazuje aj toto zhromaždenie - a to z prostého dôvodu – je vyslovene architektonickou provokáciou na tomto mieste.”
Iniciatíva Bratislava otvorene na proteste deklarovala svoje požiadavky - odstránenie stavby, aktualizáciu územného plánu zóny Podhradie tak, aby sa pamiatková rezervácia čo najviac navrátila k pôvodnej historickej zástavbe, či urýchlenú aktualizáciu zákonov (stavebného, pamiatkového) a vznik stavebnej polície.
(TASR, bw)