Zhorený garážový dom na Drieňovej už nevzkriesia

Poškodenie je priveľké, budova sa opraviť nedá. Taký je ortieľ nad ikonickým ružinovským parkovacím domom po rozsiahlom požiari zo začiatku marca. Čo sa teda bude diať s touto budovou?
 
Garážový dom na Drieňovej vystavali v 70. rokoch minulého storočia. Zo začiatku poskytoval okrem veľkokapacitného garážového státia aj moderné služby vtedajším motoristom, keďže na prízemí pôsobil autoservis. V posledných rokoch v týchto priestoroch sídlili gastroprevádzky. 
 
Vyšetrovanie ešte neukončili
Požiar vypukol 5. marca a rýchlo sa rozšíril do viacerých častí budovy. Jeho príčina doteraz nie je zrejmá. Hovorí sa o skrate z nabíjajúceho sa elektromobilu alebo o zámernom podpaľačstve. Kde je pravda, zatiaľ nikto nevie povedať. Šťastím v nešťastím je to, že pri požiari nikto neprišiel o život. No zhorené vozidlá, či v mnohých prípadoch osobné veci, ktoré si tu nájomníci roky opatrovali, už nikto nevráti späť.
 
Náklady na odstránenie budú enormné
Starosta Ružinova Matej Chren sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril, že vedenie mestskej časti je pripravené hľadať možnosti, ako udržať kvalitu života v susedstve zhorenej budovy na rovnakej úrovni. Vzhľadom na to, že oceľový skelet budovy musel v čase požiaru čeliť teplote okolo 
5 000 stupňov, vyzerá to tak, že statika tohto garážového domu je vážne porušená. Preto pravdepodobne neexistuje iná možnosť ako demolácia budovy. Náklady na ňu budú však enormné a dokonca sa hovorí o sume, ktorá je vyššia ako hodnota tohto pozemku. Starosta však svojich sledovateľov na sociálnej sieti uistil, že poškodený garážový dom tu napriek tomu nenechajú roky chátrať. 
 
Vypratávanie
Bratislavský garážový podnik informuje na svojom webe o harmonograme vypratávania jednotlivých garáží. Statik upozornil na riziko pohybu po parkovacom dome, preto sú sprístupnené len isté časti. Nájomcom sa preto odporúča sledovať garážový podnik priebežne a čakať na to, kedy sa postupne dostane k vypratávaniu ich boxov.
 
Autor: tf
Foto: tf
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising