Vyrastie pamätník obetí COVID-19, ktorý bude mementom doby

Umelecké dielo, ktoré bude nielen útechou pre príbuzných zosnulých, ale aj mementom doby a pamätníkom mnohých osobných, spoločenských či politických zlyhaní. Má byť aj symbolom toho, ako potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu. Tak opísali nevyčísliteľnú hodnotu plánovaného vzniku pamätníka obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku predstavitelia Občianskeho združenia Skutočné obete, ktoré pomáha priamym pozostalým a vykonáva v oblasti zmierňovania následkov pandémie mnohé aktivity.
 
Symbolické je aj miesto, kde vyrastie nový pamätník. Stane sa tak pri jazere Rohlík v blízkosti Nemocnice Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava – najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. Memorandum o spolupráci podpísalo OZ Skutočné obete s hlavným mestom 
a Metropolitným inštitútom Bratislavy.
 
„Tridsiateho marca 2020 zomrel na Slovensku prvý človek na koronavírus. To, ako prebiehali nasledujúce dva roky, si zrejme nikto nevedel predstaviť ani v tom najhoršom sne. Slovensko sa stalo krajinou, ktorú zasiahla pandémia tak veľmi, až sme sa dostali na vrcholy rebríčkov v počte obetí, pričom dodnes tomuto ochoreniu podľahlo viac ako 23 000 ľudí... Na covid denne stále zomierajú ľudia a bolesť pozostalých trvá. Toto umelecké dielo bude mementom, aby sa na túto tragédiu naozaj nikdy nezabudlo,“ uviedla na tlačovej besede jedna zo zakladateliek OZ Skutočné obete Lenka Straková.
 
Ako povedal Igor Bartl, námestník Nemocnice Ružinov pre zdravotnú starostlivosť, pamätník bude symbolizovať aj nadľudské úsilie zdravotníkov naprieč Slovenskom pri záchrane životov pacientov. Súčasná pandémia nás podľa Bartla naučila byť k sebe solidárnejšími aj úprimnejšími. Starosta Ružinova Martin Chren doplnil, že pietne miesto bude aj pripomienkou toho, aby sme nepodľahli ďalšej pandémii – pandémii klamstiev.
 
Čo bude nasledovať? 
V priebehu nasledujúcich týždňov má byť vyhlásená výtvarno-architektonická súťaž na stvárnenie pietneho miesta. Zastreší ju Metropolitný inštitút Bratislavy. Súťaž bude v tzv. formáte „design & build“. V praxi to znamená, že víťaz zabezpečí nielen návrh, ale aj samotnú realizáciu diela. Pamätník bude stáť na pozemkoch hlavného mesta, tie prirodzene prejdú komplexnou revitalizáciou. Odhaduje sa, že k realizácii by malo dôjsť v priebehu roka, resp. dvoch, v závislosti od diela. Odhadované náklady na realizáciu pamätníka sú podľa webovej stránky vyššieho spomenutého občianskeho združenia 165 000 eur vrátane výstavby.
 
Autor: rb
Foto: OZ Skutočné obete 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising