V Ružinove sa začiatkom roka rozmohol vykrádačský nešvár

Bezpečnostné dvere ani súčasná zabezpečovacia technika nezastavili v Bratislavskom kraji vo viac ako desiatke prípadov zlodejov. Bytová mafia našla nový spôsob, ako sa ľahko dostať k peniazom či šperkom. Našťastie, podozrivých má už v rukách polícia.
 
V marci a apríli tohto roka zaznamenala polícia viacero prípadov vykradnutia bytov v Ružinove a jeho okolí. Vzhľadom na súčasné pokrokové zabezpečovacie techniky by si mnohí mysleli, že zlodejov z tohto odvetvia ubudlo. Opak je však pravdou. To, že si treba dávať pozor aj pri využívaní rôznych zabezpečovacích systémov, sa ukázalo práve v uplynulom období.
 
Nové trendy vykrádačov
Vykradnuté byty mali jedno spoločné – vlámanie sa udialo bez použitia akéhokoľvek násilia. Polícia Slovenskej republiky informovala o tom, že od občanov dostala viacero podnetov. Tie mnohokrát sprevádzali fotografie zárubní bytov s číselným označením. Nešlo však o žiadne náhodné značky. Takto si nová bytová mafia označovala potenciálne objekty. Šlo najmä o byty, v ktorých sa majitelia nezdržiavali, respektíve trávili množstvo času mimo nich. S rovnako prelomovým postupom sa zlodeji dostávali aj cez brány bytových domov. Často si tieto vchodové dvere vyblokovali nalepením predmetov, ktoré znefunkčnili, prípadne rovno poškodili magnet na ich uzamknutie.
 
Neobišli naprázdno
Zlodeji si v mnohých prípadoch odniesli z bytov predovšetkým hotovosť a hodnotné šperky. Dokonca došlo k lupu, ktorý dosahoval spolu tisíce eur. Aj tento fakt potvrdzuje pravidlo, že mať doma vyšší objem hotovosti sa nevypláca.
 
Podozriví sú už v rukách polície
Vyšetrovatelia z Bratislavy už vzniesli obvinenie z trestného činu krádeže v súbehu s trestným činom porušovania domovej slobody voči občanom vo veku 37 a 41 rokov. Obaja sú pritom štátnymi príslušníkmi Gruzínska. V súčasnosti sa už nachádzajú vo väzbe, no napriek tomu treba byť stále ostražitý a všímať si svoje okolie.
 
Na čo si podľa polície treba dávať pozor, ak chcete chrániť svoj domov pred zlodejmi:
  • pred odchodom na viac dní uzatvorte všetky okná vrátane menších kúpeľňových, strešných či pivničných a presvedčte sa, či ste uzamkli dvere,
  • požiadajte svojich blízkych, aby počas vašej neprítomnosti pravidelne kontrolovali zabezpečenie vášho príbytku a vyberali vám poštovú schránku,
  • pri odchode na viac dní nezaťahujte žalúzie – dávate tým najavo, že nie ste doma,
  • udržujte so susedmi dobré vzťahy a rozprávajte sa s nimi o všetkých podozrivých skutočnostiach, ktoré sa dejú vo vašom dome – môžete takto predísť vykradnutiu,
  • ak máte bezpečnostný systém, použite jeho označenie na viditeľnom mieste, to môže potenciálnych zlodejov odradiť,
  • nemajte doma väčšiu hotovosť, uložte si tieto peniaze radšej na účet v banke,
  • venujte pozornosť funkčnosti vchodových dverí a brán do domov,
  • venujte pozornosť zárubniam a dverám do bytov a v prípade, že nájdete podozrivé označenie, informujte o tom políciu.
 
 
 
Autor: ft
Foto: ft

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising