Sprejeri bez fantázie i bez hanby

 
Problém, ktorý sa opakuje ako cez kopirák. Len čo sa dokončí zatepľovanie niektorej z bytoviek, neprejde ani týždeň, čo sa na nej objaví nejaký nápis alebo čarbanica. Človeku napadne, kto to vlastne a prečo vôbec robí.
 
Grafiti sa stali súčasťou mestskej kultúry. Máme však na mysli práce mladých umelcov, ktorí stopu svojho talentu zanechajú na stavbe, múre či na pilieri mosta. A invenčným dielom v štýle street artu tak ozvláštnia exteriér svojím pohľadom na svet. No čmáranice nastriekané sprejom čiernej farby často na pastelových čerstvo natretých stenách bytoviek do tejto kategórie určite nepatria. 
 
Chytia ich len ťažko
Zákon je zrozumiteľný. Takéto správanie sa posudzuje ako poškodzovanie cudzej veci. Naháňaj však vietor v poli. Aká je vôbec nádej chytiť podobných nespratníkov? „Je to veľký problém. My ako mestská polícia môžeme riešiť len priestupky pokutou. Preto musíme vinníkov odovzdať príslušníkom štátnej polície, ktorá má podobné prípady vo svojej kompetencii. Teoreticky. Pretože prakticky chytíme sprejerov len ťažko,“ hovorí zástupca veliteľa Okrskovej stanice Mestskej polície Ružinov Milorad Bosiok. „V bytových zónach sa pohybuje cez deň vždy veľa ľudí, takže podobné veci páchajú najskôr v noci. A často pod vplyvom alkoholu. A my nemôžeme byť všade. Napokon, sprejeri si veľmi dobre dopredu zhodnotia situáciu a evidujú každú zmenu v teréne, pri najmenšom pohybe okamžite zutekajú.“ 
 
Pomaľované dopravné značky
Najčastejšie bývajú postihnuté bytové domy v blízkosti pohostinstiev, pivární alebo priestorov, kde sa konajú diskotéky a podobné podujatia. Bez povšimnutia v týchto zónach však nezostávajú ani ďalšie exteriérové prvky. „Často poškodzujú aj dopravné značky. A to už ide o vážnejšiu vec.  Ak niekto z 30-kilometrovej povolenej rýchlosti urobí 130 alebo primaľuje šípky aj druhým smerom, môže tým skomplikovať dopravu  a prípadne spôsobiť kolíziu. Navyše odstraňovanie nastriekaných nápisov, čo rieši mesto, stojí nemalé peniaze,“ dopĺňa zástupca veliteľa. Nezmyselné nápisy, odkazy, hlúpe alebo i vulgárne kresbičky žiaria často aj na autobusových zastávkach, počarbané bývajú aj automaty na cestovné lístky, odpadové koše a informačné tabule napríklad pri Štrkoveckom jazere. A stihli už označkovať  aj múry v parku Ján Hlinku, ktorý prešiel minulý rok kompletnou rekonštrukciou a na ktorý boli Ružinovčania ešte pred pár mesiacmi pyšní. Vždy sa však nájde pár jedincov, ktorí sa nevedia vpratať do kože a potrebujú niečo zdevastovať, pokaziť, znehodnotiť. Asi pôjde o priamu úmeru. Robia to práve tí, ktorí sami nedokážu niečo hmatateľné vytvoriť. Inak by neboli schopní tak nezmyselne, bez zábran a bez kúska svedomia ničiť prácu iných.
 
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising