Sezóna sa začína, doprajme si slnka, ale...

 

So slnečným kúpeľom opatrne, varujú lekári. Najmä ak ste svetlý fototyp a navyše máte na pokožke veľa znamienok. A pamätajte tiež, že koža si neuveriteľne pamätá, dokáže byť nositeľom informácie celé desaťročia. Stačí sa v detstve alebo v mladosti niekoľkokrát spáliť a šance mať v strednom alebo staršom veku problém s niektorým z onkologických ochorení kože prudko stúpnu. 

Aj keď účinok slnka na zdravie je nesporný, aj v tomto prípade platí, že extrémne veľká porcia aj dobrého môže škodiť. Organizmus vrátane našej pokožky má svoje limity. Koža, ktorá je najväčším orgánom ľudského tela hmotnosťou i plochou, predstavuje dokonalú bariéru medzi vonkajším a vnútorným svetom. Telo chráni pred stratou telesnej tekutiny, pred vniknutím mikroorganizmov, prienikom toxických látok i tepla a pred mechanickými vplyvmi. A, samozrejme, aj pred ultrafialovým žiarením. Za predpokladu, že jej zabezpečíme adekvátnu ochranu. Čo znamená, že počas relaxu pri vode sa budeme opakovane natierať kvalitnými prípravkami s dostatočným ochranným faktorom a že sa nebudeme zásadne slniť počas obedňajších hodín. Obzvlášť to platí pre ľudí s blond alebo s ryšavými vlasmi, s modrými očami a so svetlou pokožkou.
 
Opálené batoľa v kočíku...
... vyzerá rozkošne a každá mamička sa dieťatkom, ktoré už na prvý pohľad prekypuje zdravím, rada pochváli. V tomto prípade je však zdravšia bledá až biela pokožka. 
Na slnenie niekoľkomesačného bábätka by mala každá mamička zabudnúť, rovnako na exotickú dovolenku v destinácii s extrémnymi teplotami. Ak chceme jeden- až dvojročné dieťatko vystaviť slnku, tak výhradne v čase skorého predpoludnia alebo neskorého popoludnia až podvečera. Nezabúdajme pritom na posun letného času. Ostatné hodiny by malo batoľa stráviť v interiéri alebo v tieni, napríklad pod kvalitným slnečníkom, ktorý by nemal chýbať ani na kočíku. 
Aj krátke presuny v čase intenzívneho žiarenia bez ochrany môžu ublížiť. Pokrývka hlavy, ľahké bavlnené oblečenie a natretie odhalených častí tela kvalitným ochranným prípravkom z lekárne sú samozrejmosťou.
 
Malígny melanóm ...
... ako postrach. A právom. Dostal sa už do prvej desiatky najčastejších nádorových ochorení a jeho výskyt stále stúpa. Nie náhodou si práve v polovici mája pripomíname Európsky deň melanómu, ktorým chcú odborníci upozorniť na riziká letného opaľovania. A hoci sú najviac ohrozené ženy vo veku 65 až 69 rokov, a muži vo veku 70 až 74 rokov, táto vážna diagnóza sa presúva do čoraz mladších vekových kategóriía objavuje sa už aj u detí. Ako k tomuto problému vlastne dochádza? Vo vnútornej vrstve kože – rohovine, sa nachádzajú bunky, ktoré zodpovedajú za tvorbu kožného farbiva melanínu. Pigment určuje fototyp kože a jeho schopnosť brániť sa vplyvu ultrafialového žiarenia, ktoré poškodzuje bunkové jadrá, čo môže byť potom základom pre vznik melanómu. 
 
Dobrá rada na záver
Letná sezóna štartuje, ružinovské kúpaliská a rekreačné priestory pri jazerách sa otvárajú. No ešte pred rozprestretím deky na trávniku by si mal každý skontrolovať stav svojej pokožky a pri najmenšom podozrení atypických zmien navštíviť ambulanciu dermatológa, ktorý každý kožný útvar detailne vyšetrí pomocou dermatoskopického zariadenia. Je najvyšší čas, kým pokožke neposkytneme ďalšiu dávku UV lúčov, ktoré môžu priebeh ochorenia urýchliť. Všímaví by sme mali byť najmä vo vzťahu) k znamienkam, na ktorých došlo v priebehu posledných mesiacov k zmenám. Materské znamienko môže rásť do plochy alebo výšky, meniť farbu, zlou informáciou je stmavnutie alebo zblednutie pigmentácie, vznik nepravidelných okrajov, asymetria pri optickom rozdelení na polovice, výskyt bodiek na povrchu alebo opuch či svrbenie znamienka. Absolútnym varovným signálom je jeho spontánne krvácanie. Znamienka väčšie ako 5 mm by sa nemali vôbec vystavovať ultrafialovému žiareniu. Treba ich prelepiť alebo natrieť hrubšou vrstvou prípravku.
 
V tomto prípade spozornejte!
Typickými znakmi začínajúceho melanómu sú neostro ohraničené okraje, nepravidelný tvar a zhrubnutý šupinatý povrch. Postupne rastie, neskôr začne mokvať a krvácať a neliečený môže prenikať aj do iných tkanív. V pokročilom štádiu už liečba nezaberá, pretože metastázy sa rozširujú aj do ďalších orgánov, najmä do mozgu a do pľúc alebo do lymfatického systému. A malígny melanóm sa môže vyskytovať nielen na viditeľných miestach kože, ale aj pod nechtami, na slizniciach alebo v oku.
 
Alžbeta Slováková
Snímka: autorka
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising