Primár Radovan Piovarči: Teším sa na prechádzky Ružinovom
Ako dlho tu teraz bývate?
-Iba šesť týždňov. Práve sme dostavali nadstavbu tak, že vznikol príjemný a útulný obytný priestor na streche staršieho paneláka. Všetko je pre nás nové, a preto sa tešíme z nášho bytu.
Čím je pre vás Ružinov sympatický?
Najmä zeleňou, jazerami, starými stromami, ktoré tlmia každodenný hluk veľkomesta. Je tu na Bratislavu relatívne dobrý vzduch a myslím, že aj bezpečie.
Pracujete však v Petržalke...
V súkromnej očnej klinike NeoVízia, ktorá sídli v budove NsP Medissimo pri Veľkom Draždiaku. Máme klientov nielen z Bratislavy a zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Preto som rád, že ich môžeme privítať v príjemnom prostredí.
S akými problémami k vám najčastejšie chodievajú?
Orientujeme sa najmä na refrakčnú a kataraktovú chirurgiu, ale zaoberáme sa aj ochoreniami sietnice a sklovca a inými vážnymi poruchami zraku, ktoré si vyžadujú dlhodobú starostlivosť ako napríklad glaukóm.
Je pravda, že presilou počítačovej techniky v našom živote sa nám ako celej populácii zhoršuje zrak a pribúda počet, napríklad zelených zákalov?
Máme LCD monitory na počítačoch aj v televízoroch, a tým sa riziká poškodenia minimalizovali. Zelený zákal s tým však priamo nesúvisí, jeho príčina je komplexnejšia. Určite sa však zvyšuje počet mladých ľudí s nutnosťou nosenia okuliarovej korekcie dioptrií. Makula alebo žltá škvrna je miesto v oku, ktoré sprostredkúva najdôležitejšiu časť obrazu. Toto miesto je veľmi energeticky náročné, a viaceré faktory ako nesprávna výživa, fajčenie, hypertenzia, hypercholesterolémia a vek spôsobia jeho poškodenie. Prvé štádiá sú bezpríznakové a vtedy, keď si pacient všimne, že sa niečo deje, môže byť už neskoro. Ľudia nad päťdesiat rokov by mali preventívne absolvovať prehliadku u očného lekára.
Čo vás osobitne baví na očnom lekárstve?
Čiastočne je to rodin--ná záležitosť. Moja mama Dr. Brigita Piovarčiová doteraz pôsobí ako významná očná lekárka v Trnave. Vyrastal som v tomto prostredí a veľmi ma ovplyvnilo. Myslím si, že ktorýkoľvek odbor medicíny je nesmierne interesantný. Keď sa na vás pacient obráti so svojím problémom a vy ho dokážete rozpoznať, analyzovať a pomôcť, to je ohromný pocit. Očné lekárstvo je osobitne zaujímavé tým, že veľa diagnóz, ktoré predtým spôsobovali totálnu slepotu a závislosť človeka od druhého, dokážeme odstrániť. Človek sa stáva iným, plnohodnotným, samostatným, sebavedomým...
Keď som vás hľadala, dozvedela som sa, že ste k dispozícii až naobed. Prečo?
Celý deň trávim na operačnej sále. Denne absolvujem okolo pätnásť operácií. Niekedy k nám ľudia chodia ako k posledným, keď už vyskúšali všetko a nikto im nevedel pomôcť.
Môžete byť konkrétny?
Prišiel k nám 23-ročný pacient s tým, že má dioptrie mínus 28. Nemá šancu sa zamestnať, získať vodíčák, nevie sa postarať sám o seba, lebo neexistujú také okuliare, ktoré by mohli jeho chybu vykorigovať. Po našej úspešnej operácii oboch očí mu zostali mínus 2 dioptrie, takže číta bez okuliarov. Stal sa z neho nový človek.
Ako je to so zeleným zákalom?
To je veľmi široká oblasť, existuje viacero druhov glaukómu. Primárny, sekundárny, vrodený. Niektoré sú veľmi deštruktívne a pacient sa nevyhne operácii. Iné si vyžadujú len liečbu kvapkami s pravidelnými kontrolami v špecializovanej očnej ambulancii.
Aféra s alkoholom mala nedávno trpkú bilanciu v Česku aj na Slovensku. Vedeli sme z literatúry, že človek, ak vypije lavórovicu, môže oslepnúť. Prečo je to tak?
Medzi etanolom a metanolom je jeden zásadný rozdiel: etanol sa v pečeni rozkladá na jednoduché cukry, ktoré sú zdrojom energie, napríklad aj pre svaly. A to je problém. Kyselina mravčia narušuje prirodzenú rovnováhu vnútorného prostredia a spolu s formaldehydom, ktorý sa používa pri uskladňovaní anatomického materiálu, pôsobia ako jed. Človek sa teda otrávi zvnútra vlastným pričinením. Najcitlivejšie orgány sa poškodia ako prvé. A to je mozog, nervová sústava aj sietnica v oku.
Stretli ste sa počas vašej praxe s niekým, kto prišiel o zrak pre alkohol?
Pravdaže, ale nie z metanolu. Stáva sa to ťažkým alkoholikom, ktorí majú vážne poškodenú pečeň a následne centrálny nervový systém.
Ako si máme chrániť oči?
Ak pracujete s počítačom, urobte si každých tridsať minút prestávku. Pocvičte si s očami, pozri sa von cez okno. Pri sledovaní televízie seďte dostatočne ďaleko od obrazovky a nezabúdajte: televízia nemá byť jediným zdrojom svetla v miestnosti! Pri kutilskej práci používajte ochranné pomôcky.
Čo všetko ste vytiahli z oka?
Malej slečne, ktorá mala pod viečkom ešte živého pavúka. Jeden záhradkár mal vo vnútornom očnom kútiku vyklíčené semienko trávy.
Bývate neďaleko OC RETRO. Chodievate sem často?
Retro sme navštevovali ešte v čase, keď sme prestavovali náš byt. Už vtedy sa nám páčilo svojou komplexnosťou. Je tu detský kútik, veľká posilňovňa, všetky možné obchody a služby, úžasná predajňa talianskych syrov a šunky. Mnohokrát sme sedeli vo Wine and Tapas bare na prízemí.
Eva Nová
Snímky: Desana Dudášová
Kto je to?
MUDr. Radovan Piovarči
Pochádza z Trnavy. Po skončení štúdia pracoval deväť rokov ako oftalmológ na Očnej klinike SZU UN v Bratislave Petržalke, od roku 2009 pôsobí v Očnej klinike NeoVízia. V roku 2010 sa stal primárom.