Pozor, aby vám nepadlo niečo na hlavu

Počuli ste už o „dome hrôzy“? Nachádza sa na Záhradníckej ulici 50v bezprostrednej blízkosti Trhoviska Miletičova. Nebezpečenstvo dlhodobo predstavujú najmä veľké kusy omietky z tohto domu, ktoré ohrozujú jednak chodcov na chodníku, ale aj ľudí čakajúcich na autobusovej zastávke priamo pred domom. A keďže majiteľ opakovane ignoroval výzvy stavebného úradu, opraty vzala do rúk mestská časť Ružinov.
 
Zamestnanci Ružinovského podniku odstránili pomocou dvoch plošín nebezpečnú opadávajúcu omietku, ktorá vystavovala nebezpečenstvu  okoloidúcich či tých, ktorí stáli blízko budovy. Mestská časť Ružinov tak realizovala ďalší náhradný výkon exekučného rozhodnutia stavebného úradu.
 
Podľa medializovaných informácií majiteľ budovy dlhodobo ignoroval výzvy stavebného úradu na odstránenie nebezpečného stavu. Nerešpektoval ani právoplatné rozhodnutie v tejto veci. Mestská časť Ružinov v minulosti podala aj trestné oznámenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia a zároveň sa obrátila na exekútora. Ten vydal exekučný príkaz na odstránenie omietky a výkonom poveril práve mestskú časť. Prirodzene, všetky výdavky na práce, resp. na likvidáciu stavebného odpadu si samospráva uplatní v rámci exekučného konania.
 
Najhoršie na celom prípade je, keď nezodpovednosť konkrétneho človeka ohrozuje doslova životy iných občanov. Vlani v apríli došlo k incidentu, ktorý zachytilo aj video, keď približne metrový kus omietky z tohto domu padol blízučko zastávky MHD s ľuďmi.
 
Je to začarovaný kruh
Celý problém súvisí s problematikou reštituovaných domov. „Dom hrôzy“ je totiž typickým príkladom problémových reštituovaných domov s nájomníkmi. Reštituenti získali domy, v ktorých však bývajú nájomníci za štátom regulované, a teda symbolické nájomné. Mesto má povinnosť poskytnúť im náhradné byty, ale tie nemá.
 
Z nízkeho nájomného majitelia týchto domov teda nemajú peniaze na ich opravu. Nájomníci zasa síce bývajú lacno, ale podmienky sú nevyhovujúce. Nuž a my ostatní trpíme a zostáva nám len veriť, že nepôjdeme zrovna okolo, keď niečo bude padať na naše hlavy.
 
Autor: bp
Foto: Martin Chren – starosta Ružinova
 

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising