Nový heliport v ružinovskej nemocnici je v plnej prevádzke

Univerzitná nemocnica v Bratislave otvorila úplne nový heliport, ktorý pacientom ružinovskej nemocnice ušetrí dlhé minúty, v ktorých často ide o život. Cena projektu sa pohybuje na úrovni 2,2 milióna eur.
 
Samotnú stavbu už nemocnica nevyhnutne potrebovala. Mnoho Ružinovčanov má totiž živo v pamäti, keď raz za čas sledovali, ako na trávnatej ploche pred nemocnicou pristála helikoptéra. Prístup do budovy, ako aj vzdialenosti z toho miesta boli pre zdravotníkov veľkou prekážkou. „Sme radi, že sme mohli pomôcť zlepšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v najväčšej nemocnici na Slovensku. Moderný heliport v ružinovskej nemocnici zabezpečí, že každý pacient, ktorý bude potrebovať akútnu pomoc, sa k nej dostane rýchlejšie a efektívnejšie,“ uviedol pre webovú stránku UNB minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
 
Pristávacia plocha pre vrtuľníky je vybavená systémom proti namŕzaniu zabezpečeným vďaka vyhrievaniu plochy. Systém svetelnej signalizácie vie na diaľku ovládať aj pilot vrtuľníka. V prípade akejkoľvek neočakávanej situácie je pripravených 6 700 litrov vody a ďalších 2 300 litrov peny na hasenie. „Pre prípad krízových situácií je tiež zabezpečený automatickým hasiacim zariadením. Zamestnanci, ktorí budú heliport obsluhovať, sú tak chránení v každej situácii,“ vysvetlil pre webovú stránku UNB riaditeľ UNB Roland Schaller.
 
Výstavba heliportu v ružinovskej nemocnici sa začala už v roku 2019. Zákazku vo verejnom obstarávaní vyhralo konzorcium slovenských firiem. Stavebné práce boli ukončené v máji roku 2021. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie dostala nemocnica v lete roku 2021. Nové vedenie UNB sa v tom čase rozhodlo preveriť všetky zmluvy podpísané zo strany bývalého vedenia v rámci interného auditu. Z výsledkov auditu vyplynula potreba podpisu niekoľkých dodatkov k predmetnej zmluve. Posledný sa podarilo podpísať začiatkom roka 2022, aj preto sa na uvedenie do prevádzky muselo čakať o čosi dlhšie.
 
Autor: tt
Foto: tt

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising