Martin Chren: „Ružinov je môj domov.“

 

Na stoličku starostu Ružinova zasadla po dlhých 16 rokoch nová tvár. Dušana Pekára vystriedal Martin Chren. V rozhovore pre  Retronoviny načrtol, ako bude pristupovať k svojej funkcii, zhodnotil prácu svojho predchodcu a nezabudol ani na našich čitateľov.
 
Uplynulé Vianoce aj oslavy Nového roka boli pre vás prvými vo funkcii starostu mestskej časti Ružinov. Ako ste ich strávili? Boli v niečom iné?
Byť starostom znamená starať sa, ale aj mať starosti. Vianoce boli pre mňa iné hlavne v tom, že som mal tiež „zimnú pohotovosť“ – a už sa asi nikdy v živote nedokážem tešiť zo snehu. (úsmev) Inak som ich však strávil s rodinou, tak ako to má byť, ako každý rok. Líšili sa ešte v tom, že naša stará mama oslavovala osemdesiatku, takže sme sa po dlhom čase stretli ako veľká rodina.
 
V úrade ste začali pomerne aktívne. Navštívili ste podnik verejnoprospešných služieb, kde ste riešili odhŕňanie snehu, alebo ste zastavili výrub stromov na Trenčianskej ulici. Bude toto spôsob, akým sa chcete prezentovať v úrade?
Nie je to o prezentácii, je to o spôsobe práce. Ružinov mám naozaj rád, je to môj domov. Sú časti, kde poznám takmer doslova každý kameň. Keď kráčam po ulici a vidím papier, zdvihnem ho, keď vidím problém, zdvihnem telefón a začnem ho riešiť, a keď niečo nefunguje – napríklad odhŕňanie – zdvihnem zadok a idem pracovať, aby to fungovať začalo.
 
V akej kondícii vám Dušan Pekár odovzdal úrad?
Našiel som tu veľa dobrých, veľmi slabo platených ľudí, niektoré veci fungujúce, niektoré skoro vôbec, a veľa nahromadených problémov, ktoré treba začať riešiť jeden po druhom. Nemôžem však povedať, že by zo skrine vyskakovalo veľa typických problémov ako napríklad predražené zmluvy. Ako som hovoril v kampani, nemyslím si, že by doterajší starosta bol zlý človek, sme však iné generácie a k riadeniu úradu sa snažím pristupovať oveľa dynamickejšie.
 
Plánujete nejaké personálne zmeny?
Nie som človek s krvavými očami, ktorý by prišiel robiť obrovské čistky, hoci to tak na Slovensku často bývalo zvykom. Sledujem prácu úradu, robím si poznámky. Úrad bude potrebovať určité organizačné zmeny, niektoré veci v jeho fungovaní sú nelogické, nehľadím však na to cez prizmu vyhadzovania zamestnancov. Mojím cieľom je štíhlejší, efektívnejší úrad s trhovo zaplatenými odborníkmi, ktorí radi a poriadne robia svoju prácu. A výrazné posilnenie proklientskej orientácie. S naším klientskym centrom musíme niečo robiť – malo by byť prístupnejšie, krajšie, malo by dokázať na mieste a hneď vybaviť 90 percent problémov, s ktorými občania prídu. Aspoň raz do týždňa by malo byť otvorené až do večera, aby ste si kvôli vybavovačkám nemuseli brať z práce voľno. A mali by v ňom sedieť vyškolení, milí, usmiati a proklientsky orientovaní zamestnanci, lebo nie je normálne, aby odborník a jediný dopravný inžinier na úrade chodil raz za mesiac za okienko vydávať
rybárske lístky.
 
V súvislosti s novou funkciou ste si určite stanovili priority a ciele, ktoré budete chcieť splniť. Čo je na vašom zozname ako prvé?
Pri všetkých odkladaných problémoch sú tri priority málo. Určite sa však vrhneme na prípravu prednostného parkovania pre Ružinovčanov, riešim stabilizáciu stavebného úradu, ktorý je vo veľkých problémoch, a budúci rok by som chcel využiť na to, aby základné činnosti (kosenie, čistenie chodníkov a podobne) začali fungovať normálne, ako majú a aby sme pripravili rozvojové a investičné projekty.
 
Ako si predstavujete spoluprácu s poslancami?
Pevne verím, že budeme jeden tím – starosta a 25 poslancov. To nie je ani tak možnosť, je to naša povinnosť v prospech Ružinova a Ružinovčanov.
 
Zloženie zastupiteľstva ukazuje, že by ste nemali mať problém nájsť spoločnú reč. Je to tak?
Trávim veľa času rozhovormi s poslancami a zatiaľ sa naozaj zdá, že si rozumieme.
 
Redakcia Retronovín verí, že spoločnú reč nájdete aj s ňou a prostredníctvom nej aj s obyvateľmi Ružinova. Čo by ste im zapriali do nového roka?
V prvom rade zdravie, šťastie, dobrých ľudí okolo seba a duševnú pohodu, lebo to sú najdôležitejšie veci. Ako starosta musím dodať, že ešte trpezlivosť. Budúci rok totiž Bratislavu, žiaľ, čakajú obrovské dopravné obmedzenia, a budeme ju potrebovať.
 
 
F.T.
Foto: MCh
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising