Dajte si pozor na rekonštrukcie bez povolenia

Mestská časť Bratislava-Ružinov upozorňuje obyvateľov, aby nezanedbali svoje povinnosti, pokiaľ plánujú opravy svojho bytu.

Samotná rekonštrukcia (zrušenie priečok, zväčšenie kuchyne, rekonštrukcia kúpeľne a pod.) nie je problém, keď ste si predtým splnili všetky povinnosti a máte potrebné súhlasy.

Lebo to, čo pre vás znamená krajší interiér, môže zároveň znamenať poškodenie statiky domu alebo ohrozenie majetku, zdravia a životov ostatných občanov. Koniec koncov, aj rekonštrukcie či stavebné úpravy rodinných domov majú svoje pravidlá a podľa rozsahu prác je nutné splniť si ohlasovaciu povinnosť, respektíve požiadať o stavebné povolenie.
 
Myslite na svojich susedov
Dôležité je uvedomiť si, či stačí pred začatím prác ohlásenie na stavebný úrad alebo treba aj stavebné povolenie. Uvedené neplatí pre udržiavacie práce, ako je napríklad maľovanie, oprava rozvodov, výmena vane, toalety alebo kuchynskej linky.
 
Pokiaľ posielate žiadosť, resp. informáciu na stavebný úrad, počkajte na oficiálnu odpoveď a až následne začnite s prácami.
 
„Presuny a búranie priečok, úprava okien, ale aj výmeny ľahkých podlahových krytín za možno estetickejšie, ale mnohonásobne ťažšie predstavuje zásah do statiky domu. Je totiž obrovský rozdiel, či v byte s rozlohou 70 štvorcových metrov je na podlahe vinyl s hmotnosťou povedzme 35 kilogramov alebo dlažba, ktorá váži 350 kilogramov,“ upozorňuje MČ Bratislava-Ružinov na svojej internetovej stránke.
 
Spomenutý zásah do budovy totiž môže znehodnotiť celú nehnuteľnosť, v minimálnom prípade stav bytu susedov pod vami. Nezabúdajte, že rekonštrukcia bez potrebných povolení znamená porušenie pravidiel poistných zmlúv, pričom škody, ktoré sa stanú vám, ale aj tie, ktoré spôsobíte iným, budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.
 
Ako postupovať, aby ste sa vyhli problémom?
V záujme korektných susedských vzťahov je dôležité o rekonštrukciách oboznámiť aj ostatných obyvateľov domu, čiže vašich susedov. 
 
Ak vy negatívne pociťujete rekonštrukciu iného bytu a informáciu o rekonštrukčných prácach ste nedostali, obráťte sa v prvom rade na svojho správcu. Ak aj následne máte pochybnosti, či susedia majú v poriadku všetky potrebné povolenia, môžete na stavebnom úrade podať oficiálnu žiadosť o vykonanie štátneho stavebného dohľadu.
 
Platí, že v prípade, ak bolo nutné rekonštrukciu ohlásiť a neurobili ste tak, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 330 eur. Ak ste potrebovali stavebné povolenie a nemáte ho, pokuta môže byť ešte o 500 eur vyššia (navyše, pre právnické osoby sú pokuty mnohonásobne vyššie). Ďalším možným postihom je povinnosť navrátiť vec do pôvodného stavu.
 
Autor: pab
Foto: ruzinov.sk / topbyvanie.sk 
 
 
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising