Chráňme si ju lepšie, lebo bez Zeme život nebude

Dvadsiateho druhého apríla si každoročne pripomíname Deň Zeme. Pri tejto príležitosti – o niekoľko dní neskôr – sa uskutočnilo v Prievoze tematické podujatie.
 
Tvorivý environmentálny workshop bol určený pre komunitu detí a ich ekologicky zmýšľajúcich dospelých. Tento ročník bol už dvanástym v poradí.
 
Spoločenský dom Prievoz na Kaštieľskej ulici sa zmenil na ekosvet. Pre najmenších a ich sprievod si organizátor pripravili ekohry, sadenie byliniek, aktivitu hľadanie pokladu či tvorivé dielne. Počas podujatia sa uskutočnilo aj gitarové i tanečné vystúpenie Siluet a k dispozícii bola aj výstava výtvarných prác s ekotematikou.
 
Oceňujeme, že organizátori nevyberali na podujatie vstupné, stačilo sa vopred zaregistrovať.
 
Každý môže začať sám od seba
Deň Zeme nám pripomína, že máme len jednu planétu Zem, a preto musíme byť dostatočne aktívni, aby sme ju chránili a starali sa o životné prostredie.
 
Neraz by pritom stačilo začať od seba. Veď zbieranie a recyklovanie odpadu, používanie ekologickejších výrobkov či znižovanie spotreby energií a vody môže realizovať každý z nás.
 
Áno, všetci môžeme prispieť k udržateľnejším riešeniam. Snažme sa byť lepšími ochrancami našej planéty, lebo naša Zem je jediným miestom, kde môžeme v súčasnosti žiť.
 
História a súčasnosť
 
Deň Zeme sa prvýkrát masovo oslavoval v roku 1970, pričom prvý Deň Zeme sa konal len v Spojených štátoch amerických (v San Franciscu). Až v roku 1990 sa 22. apríl stal Dňom Zeme. Dnes je to globálny fenomén, oslavuje ho vyše miliarda ľudí v 193 krajinách sveta.
 
Nosnou témou v roku 2023 sú „investície do našej planéty“. Cieľom je vytvoriť tlak na vlády, inštitúcie a biznis, aby prijali opatrenia v oblasti zmeny klímy. Zároveň sa počíta aj s miestnymi iniciatívami, ktoré demonštrujú silu zmeny na úrovni jednotlivca. Ako sme napísali aj vyššie – každý môže začať sám od seba.
 
Autor: ob 
Foto: Ilustračné foto  
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising