Ak vaše dieťa túži po rozvoji kreativity a otvorenosti, pozrite sa na Tokajícku školu

 
„Vo všetkých odboroch našej školy rozvíjame v žiakoch od prvého ročníka kreativitu slova, výtvarného, ale aj osobnostného prejavu.“ Hovorí riaditeľka umeleckej strednej školy v Ružinove na Tokajíckej ulici Petronela Jeckelová.
 
Škola napreduje a poskytuje žiakom široké príležitosti na uplatnenie, od technicko-umeleckých až po rozvoj kritického myslenia. Viac o nich, ale aj o tom, v čom spočíva najväčšia výhoda negymnaziálnych odborov, sme sa porozprávali práve s riaditeľkou Spojenej školy na Tokajíckej ulici Petronolou Jeckelovou. 
 
Ako by ste predstavili vašu školu?
„Naša škola má v tejto chvíli 286 žiakov (tri triedy v každom ročníku), študujúcich v šiestich rôznych odboroch. V nasledujúcom školskom roku otvárame tiež tri triedy, každú s iným odborom: reklamná tvorba, dizajn interiéru a odevný dizajn. Všetky tieto študijné odbory vyžadujú od žiaka určitú dávku výtvarného talentu a predovšetkým vzťah k výtvarnému umeniu a tvorbe.“
 
Čo by ste označili za najväčšiu výhodu školy – prečo by si teda budúci stredoškoláci mali vybrať práve Tokajícku?
„Spojená škola na Tokajíckej sa nachádza v peknom areáli plnom zelene v mestskej časti Ružinov neďaleko jazera Štrkovec. Okrem atraktivity našich odborov určite treba vyzdvihnúť dobrú dopravnú dostupnosť (blízkosť zastávok električky a autobusu, mestská doprava z rôznych smerov, prímestská doprava na Bajkalskej ulici, železničná stanica Nové Mesto neďaleko školy), kvalitných pedagógov, ktorí sa popri učiteľskom povolaní aktívne venujú umeleckej tvorbe a dizajnu. A pozitívnom je určite aj množstvo odborných učební, ktorých vybavenie sa pravidelne modernizuje.“
 
Zaujímavosťou školy je, že vyučovanie prebieha v štyroch samostatných budovách. Nie je to pre žiakov tak trocha bludisko? (úsmev, pozn. red.).
„Áno, pre návštevníkov alebo nových žiakov je to možno bludisko, ale my v tom máme systém, ktorý žiaci veľmi rýchlo pochopia. V nízkych budovách sú ateliéry a odborné učebne, v stredných vyšších budovách sú kmeňové triedy a počítačové učebne.“
 
Umelecká činnosť je v značnej miere o tvorivosti. Ale otočme to, aké kreatívne možnosti ponúkate vy svojim študentom počas štúdia?
„Kreativita je súčasťou každodenného vyučovania i každodenného života na škole. Ako škola ju prezentujeme aj smerom k verejnosti. Vo všetkých odboroch našej školy podporujeme a budujeme v žiakoch od prvého ročníka kreativitu slova, výtvarného prejavu a v neposlednom rade osobnostného prejavu. Pravidelne sa tiež otvárame verejnosti – či už počas Dní otvorených dverí, alebo formou vernisáží, výstav, zapájania sa do súťaží, výchovných a vzdelávacích projektov. Naši žiaci sú vedení k otvorenosti, samostatnosti vo vyjadrovaní, majú prístup ku kompletnému vybaveniu učební, ale aj k softvéru. Na škole skvele funguje študentský parlament, ktorý organizuje rôzne akcie, plne podporované vedením školy. Žiaci sú si vedomí, že majú dvere otvorené ku mne aj k mojim zástupkyniam.“
 
Riaditeľkou školy ste krátko, približne jeden rok, predtým ste pôsobili ako zástupkyňa. Aké plány máte so školou do budúcna?
„Ja našu školu poznám už od roku 1994 – čiže od roku, keď som nastúpila ako mladá učiteľka. Je preto pre mňa doslova srdcovou záležitosťou. Od začiatku robíme všetko pre to, aby naši absolventi mali hneď po maturite remeslo 
v rukách a mohli sa zamestnať alebo podnikať. Práve preto sme odbory našej školy vždy viedli ako vysoko uplatniteľné. V súčasnosti sa zameriavame na zručnosti, ako sú práca s profesionálnym softvérom, samostatnosť, rozvoj kritického myslenia či kvalitná úroveň znalosti anglického jazyka. 
 
Mojou víziou, ako zabezpečiť vyššie spomínané priority, je investícia do kvalitných pedagógov, vybavenia školy, ale vo veľkej miere aj podpora priateľského prostredia a pozitívnej tvorivej atmosféry na škole. Prajem si, aby sa každý žiak i pedagóg cítil v škole príjemne, mal možnosť rozvíjať svoj potenciál a v konečnom dôsledku bol hrdý na to, že je z Tokajíckej.“ 
 
Dnes veľa ľudí váha, či stredné odborné školy dokážu konkurovať gymnáziám. Na druhej strane už neplatí, že šikovné dieťa ide len na gymnázium. Aký je váš odborný pohľad na to, podľa čoho by sa mal rodič, resp. končiaci žiak na ZŠ, rozhodovať, kam na strednú?
„Každé dieťa má určité schopnosti a zručnosti. V súčasnosti každý žiak zo strednej školy s maturitou má rovnaké možnosti študovať ďalej na vysokej škole doma alebo v zahraničí. Absolventi negymnaziálnych odborov majú však jednu dôležitú výhodu. Môžu sa hneď zamestnať a vykonávať kvalifikovane prácu v rámci svojho odboru. Záleží len na nich, akou cestou sa vyberú.“
 
Autor: rob
Foto: SOŠ Tokajícka

 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising