Kríza zrelého veku? Nemusí byť!
Ženy sú na menopauzu pripravené.
Odborníci tvrdia, že menopauza je fenoménom modernej doby. Kedysi sa populácia dožívala omnoho nižšieho veku, dnes preto väčšina žien stíha nielen obdobie postupného vyhasínania funkcie vaječníkov, ale v estrogénovom deficite absolvuje až tretinu života. Je preto dôležité, v akej kvalite ju prežije. V priemere sa tento proces začína okolo 45. roku, po päťdesiatke sa týka takmer každej ženy.
Menopauzu charakterizujú typické príznaky, ktorým sa nevyhne asi žiadna zrelá žena. Sú dostatočne informované, ale ťažkosti s nečakanými návalmi tepla a búšením srdca aj počas pracovnej schôdzky, s nespavosťou, s depresiou, s urologickými i gynekologickými problémami, s nárastom hmotnosti alebo s nočným potením si musí prežiť každá sama. Utrpenie však nemusí byť povinnou jazdou, každý gynekológ rád poradí vhodnú liečbu. A prečo podobné nepríjemnosti neprehliadať a jednoducho len vydržať, kým sa rozbúrená hladina v našom tele neupokojí? Dôvod je viac než pádny – zdravie a život ženy, obe veličiny sú v ohrození. Dramaticky sa znižujúcou hladinou ženských hormónov sa zhoršuje kvalita kostí i srdcovo-cievneho systému a zvyšuje sa riziko ťažkých osteoporotických zlomenín a najmä infarktu myokardu či mozgovej príhody.
Úbytok estrogénov eliminuje hormonálna substitučná liečba, niekedy však postačí aj užívanie fytoestrogénov z rastlinných výťažkov. Pomáha i zmena životného štýlu. Žiadne zázraky a extrémy, „iba“ pravidelný zdravý pohyb, odbúranie alkoholu a cigariet, menej soli pri varení, pitie minerálok bez bubliniek a pestrá strava rozdelená do menších dávok, v ktorej dominuje zelenina, ovocie, strukoviny, najmä sója, tiež mlieko, celozrnné výrobky s obsahom vlákniny, hydinové mäso a ryby.
Mužov andropauza zaskočí
Testosterón je synonymom mužnosti a muži sú na túto tému veľmi hákliví. Problémom je, že znižovanie hladiny hormónu v krvi je pomalší proces ako u žien, preto mužská časť populácie nepociťuje extrémne a badateľné príznaky. Zmena sa však napriek tomu deje. Až napokon ani neviete ako a namiesto pôvodne šarmantného, vždy optimistického manžela s vami býva akýsi neznámy, zatrpknutý a mrzutý muž.
Andropuaza je obdobie, kedy postupne klesá libido a objavujú sa poruchy erekcie, ale muži bývajú zároveň aj vyčerpaní, nervózni a podráždení. Strata fyzickej kondície sa prenáša aj na psychiku. Tento stav má vplyv na sociálne väzby s okolím, ktoré si muži po päťdesiatke svojím správaním znehodnocujú. Zvyknú sa do seba uzatvárať, zhoršuje sa ich schopnosť koncentrácie, novým situáciám sa prispôsobujú ťažšie. Navyše im ubúda svalová hmota a naopak pribúda tukové tkanivo a kilogramy navyše. To je ďalšia rana pre už aj tak naštrbené ego. A úbytok testosterónu má aj zdravotné dôsledky – aterosklerózu so šancou na infarkt, osteoporózu s perspektívou vážnych zlomenín a chudokrvnosť pre zníženie produkcie červených krviniek.
Riešenie a únik z tejto situácie naplnenej pesimizmom a stratou vitality, ponúkne lekár. Najskôr urológ, prípadne sexuológ, ale v zdravotníckych zariadeniach sa už objavujú prvé lastovičky, odborníci na slovo vzatí - andrológovia. Liečba, čiže podávanie mužských hormónov môže byť aj v podobe tabletiek, ale väčšina pacientov akceptuje skôr preparát, ktorý sa aplikuje injekčne raz za tri mesiace. Voľnopredajné prírodné výrobky sa neodporúčajú, reklama iba deklaruje pozitívny výsledok, v skutočnosti ide len o potravinové doplnky bez očakávaného účinku na potenciu. Pri podobných symptómoch treba lekára navštíviť v každom prípade. Príčinou môže byť totiž vážne, priam životu nebezpečné ochorenie – rakovina prostaty.
Alžbeta Slováková
Snímky: autorka