Kategória: OC RetroČíslo: 02/2014

Ružinovčania sa o svoje zdravie zaujímajú

Zmysluplne prežité popoludnie nabité informáciami o zdraví, aj tak sa dá nazvať akcia prvej februárovej soboty. Deň zdravia v OC Retro sa poctivo koril slovíčku prevencia, ktorá je najbezpečnejším mostíkom k dobre slúžiacemu organizmu.
 
Skloňovalo sa vo všetkých pádoch. Organizátori dokázali sústrediť na jednom mieste viacerých odborníkov a zmapovať tak citlivé miesta nášho tela, ktoré najčastejšie avizujú zdravotné problémy alebo i vážnejšie ochorenia. „Deň zdravia organizujeme už tretí rok. Tradične a zároveň radi začíname v Ružinove, pretože účasť miestnych obyvateľov prezrádza ich úprimný záujem o svoje zdravie,“ hovorí František Gašperec, marketingový špecialista zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá je hlavným garantom tejto i ďalších 300 osvetových podujatí, oslovujúcich verejnosť v priebehu roka po celom Slovensku. 
Každý rok sa snažia priniesť niečo nové. Aktuálne to bol špeciálny prístroj na zmeranie nadmerného tuku v brušnej dutine, podielu minerálov v tele i stavu svalstva spojené s odhadom biologického veku. Najčastejšie si k nemu sadali muži, ženy akoby sa hanbili. A celková skladba vekových kategórií nepotvrdila, že zdraviu venujú väčšiu pozornosť ženy ako ochranárky a manažérky svojich rodín. Zodpovedný prístup prejavila rovnako aj mužská časť populácie.
 
Pozor na cholesterol
Jedným z najzákladnejších signálov, že s naším telom nie je niečo v poriadku, je zvýšená hladina cholesterolu. Táto tuková látka, ktorú získavame čiastočne aj z jedla, poškodzuje cievy a môže byť príčinou vzniku vážnych ochorení kardiovaskulárneho systému i rizikovým faktorom infarktu. Interes o túto informáciu bol enormný, bolo treba si postáť v rade. A rovnako ochotne si dávali Ružinovčania zmerať aj hladinu cukru v krvi, ktorá upozorňuje na možný problém s cukrovkou. Pán Jozef si podobné riziká berie k srdcu už pár rokov. Chodí na pravidelné preventívne prehliadky a nevynechal ani túto príležitosť. „Podnet síce prišiel od zamestnávateľa, ale keď mi zistili zvýšenú hladinu cholesterolu, začal som sa o problém zaujímať viac,“ prezrádza 56-ročný muž. 
 
„Takáto akcia je len základným odchytom a príležitosťou poučiť ľudí o správnom stravovaní. Kto má hodnoty vyššie, pozývame si ho na konzultáciu do poradne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Ružinove, kde sa problému venujeme detailnejšie,“ vysvetľuje uznávaná odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová. Podobne preventívne akcie zvykne so svojimi kolegami absolvovať aj priamo vo firmách s cieľovou skupinou zamestnancov stredného veku, ktorí sú asi pre pracovnú vyťaženosť a zlé návyky v životnom štýle najrizikovejšou skupinou. „Ľudia sú dnes lepšie informovaní ako kedysi. Ale netreba preceňovať najmä internetové zdroje, mali by sme ich vedieť filtrovať. Objavuje sa tam často aj mnoho neprávd, ktoré môžu človeka pomýliť. Napríklad mnohé mladé ženy v snahe schudnúť alebo žiť zdravšie sa príliš orientujú na vegetariánsku až vegánsku výživu. Lepšie je preto otázky zdravého stravovania i zdravotné ťažkosti konzultovať s odborníkom,“ konštatuje lekárka. 
 
Prechádzka črevom...
... respektíve jeho maketou v nafúkanej podobe prilákala mnohých návštevníkov. Názorná pomôcka vytvorila reálny obraz o všetkých stupňoch poškodení tejto časti tráviaceho systému. Počnúc tvorby polypov až po rakovinu hrubého čreva, ktorá je dobrým dôvodom na absolvovanie testu skrytého krvácania z konečníka. „Každý človek nad 50 rokov by si ho mal urobiť každé dva roky,“ radí známy televízny moderátor Patrik Herman, ktorý sa už niekoľko rokov angažuje v pacientskej organizácii Europacolon Slovensko. Má k tomu aj osobný dôvod, jeho otcovi diagnostikovali pred pár rokmi karcinóm hrubého čreva, ale bolo už neskoro.
 
 
Ako si čistiť zuby
Viete, že aj pokazený zub ako zdroj zápalu môže byť dôvodom na zhoršenie zdravotného stavu? Aby sa tak nestalo, treba sa poriadne starať o svoj chrup. Minimálne si ho pravidelne a správne čistiť. Podľa Jany Linskej, študentky 5. ročníka zubného lekárstva: „Problémom sú zlé návyky. My poskytneme každému základnú inštruktáž krúživej techniky čistenia zubov, je na každom, či si ju aj osvojí.“ O podobný názorný nácvik je vždy veľký záujem. A nielen tu v Ružinove, ale aj na hudobnom festivale Pohoda či v škôlkach, kam Janka a jej kolegovia chodia asi najradšej.   
 
Vyháňali stres
Služby masérov oslovili mnohých, ani chvíľu neboli voľní. Ťažkosti s pohybovým aparátom trápia evidentne veľkú časť populácie. Frekventovaná práca pri počítači si berie svoju daň. „Bolesti chrbtice však môžu mať aj iné príčiny. Okrem nedostatku pohybu sa takto zvykne prejaviť aj problém s črevami, so žlčníkom alebo s iným dôležitým orgánom,“ vysvetľuje Boďa Oravcová, manažérka firmy Ručne Stručne, ktorej maséri pomáhajú ľuďom aj na kolektívnych akciách priamo vo firmách. A na Dni zdravia pomohli aj pani Márii, ktorá pre sedavé zamestnanie trpí chronickými bolesťami krčnej chrbtice. Po 15-minútovej masáži na špeciálnej stoličke pookriala a cítila sa uvoľnene. A potešili ju aj dobré hodnoty cholesterolu napriek vianočnému hodovaniu. Čosi dôležité však pre seba urobila už koncom roka – prestala po tridsiatich rokoch fajčiť. A cigareta jej ani veľmi nechýba. My pridávame, že pani Márii nechýba v prvom rade zodpovednosť za svoje zdravie.
 
 
Princíp snehovej gule
Aj keď prišli hlavne tí, ktorým chcú poznať pravdu o svojom zdravíčku, podobné akcie fungujú čiastočne aj na princípe snehovej gule alebo ozveny v lese. Účinok sa šírením informácie zvyšuje. Každý, kto sa dozvedel aktuálne hodnoty svojho krvného tlaku alebo prešiel maketou hrubého čreva, sa potom doma, priateľom či susedom so skúsenosťou pochválil a ďalších tak motivoval k zmene stravovacích zvykov alebo k návšteve praktického lekára. Pretože dať si zmerať hladinu cukru alebo cholesterolu je prvý krok k zdravšiemu životu. A ten urobili aj všetci Ružinovčania, ktorí si našli čas a do OC Retra na Deň zdravia prišli.
 
Alžbeta Slováková
 

Retronoviny - dobré noviny pre dobrých ľudí z Ružinova
Evid. č.: EV 4454/11 - ISSN 1338-5739
Vydáva WEON group, a.s.

Design & programming by MK Advertising