Kategória: Zo života BratislavyČíslo: 01/2016
Volíme 5. marca - VŠETKO DÔLEŽITÉ O VOĽBÁCH PRE OBČANOV
16. február 2016 - 12:15
Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) sa uskutočnia v sobotu 5. marca 2016. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov.
Právo voliť má občan SR, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu. Voliť nemôže ani občan, ktorý je pozbavený spôsobilosti na právne úkony.
Volič môže voliť na území Slovenska dvomi spôsobmi: vo volebnom okrsku, do ktorého zoznamu voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu. Volič ešte stále môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu osobne. Najneskôr tak musí urobiť v posledný pracovný deň pred konaním volieb (t. j. 4. marca) v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Termín na vydanie žiadosti v listinnej forme alebo elektronicky bol najneskôr do 15. februára.
Každý volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii (OVK) svoju totožnosť predložením svojho občianskeho preukazu (OP). Súčasne s občianskym preukazom predloží volebnej komisii hlasovací preukaz, ktorý mu okrsková volebná komisia odoberie. Potom OVK zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá mu hlasovacie lístky a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce. Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Tam vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Tento hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky alebo na vybranom hlasovacom lístku môže volič zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dávate prednosť. Volič môže zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov. Ak odovzdá prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa bude počítať v prospech kandidujúceho subjektu a na prednostné hlasy sa nebude prihliadať.
O hlas voličov zabojuje 22 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Oficiálna volebná kampaň trvá od 12. novembra, pričom politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur a musia mať zriadený transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb, to znamená 3. marca. Dva týždne pred voľbami, čiže od 20. februára, je zakázané zverejňovať
volebné prieskumy.
ROB
Foto: www.bigstockphoto.com